Logo Przewdonik Katolicki

Duchowa tożsamość Quebecu

o. Dariusz W. Andrzejewski CSSp
Fot.

Ojciec Święty Benedykt XVI przygotował już Papieskie Intencje Misyjne na 2008 rok. Na czerwiec wyznaczona jest następująca: Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji. 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 r....

Ojciec Święty Benedykt XVI przygotował już Papieskie Intencje Misyjne na 2008 rok. Na czerwiec wyznaczona jest następująca: „Aby Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Quebecu w Kanadzie pomógł lepiej rozumieć to, że Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.

49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w dniach od 15 do 22 czerwca 2008 r. W tym samym roku miasto Quebec świętować będzie jubileusz 400-lecia istnienia. Ostatnie dwa kongresy z udziałem setek tysięcy osób odbyły się w meksykańskiej Guadalajarze w 2004 r. i w Rzymie w 2000 r. Poprzedni kongres eucharystyczny w Kanadzie odbył się w 1910 roku w Montrealu.

Quebec – francuskojęzyczna prowincja Kanady – zawsze była bardzo tradycyjnie katolicka, jednak od lat 60. ubiegłego wieku zaczęła ulegać sukcesywnej laicyzacji i proces ten wciąż się toczy. Miejscowy Kościół ma nadzieję, że kongres eucharystyczny przyczyni się do ożywienia życia chrześcijańskiego i praktyk religijnych. „Prawdziwą bolączką naszej tożsamości nie jest ani miejsce religii w życiu publicznym, ani integracja społeczna imigrantów czy ich żądania, ale duchowa pustka, która zagraża kulturze Quebecu, wywołując poczucie niepewności” – taką opinię wyraził Prymas Kanady kard. Marc Ouellet. Przedstawił on także tezę, że „mieszkańcy Quebecu lepiej akceptowaliby i przyjmowali imigrantów, gdyby powrócili do wiary katolickiej. Wielu Kanadyjczyków żyje w duchowej pustce, która powoduje zamęt wśród młodzieży, niechęć do zawierania małżeństw, co wraz ze zwiększeniem liczby dokonywanych aborcji i samobójstw powoduje spadek przyrostu naturalnego. Nasze społeczeństwo – twierdzi dalej Prymas – potrzebuje powrotu ku swym głębokim wartościom duchowym oraz nowego przymierza między wiarą a powszechną kulturą”. Zdaniem kardynała w takiej sytuacji imigranci stanowią wielkie bogactwo dla społeczności Quebecu, wnosząc swe wartości kulturowe i religijne”. Prymas Ouellet uważa, że obecnie „francuskojęzyczna Kanada potrzebuje większego szacunku dla wszystkich religii i nieulegania laickim integrystom, którzy roszczą sobie pretensję do wyłączności w sferze publicznej”.

Przygotowania do kongresu już trwają. Potrzeba gorącej modlitwy, aby czerwcowa intencja Ojca Świętego Benedykta XVI trafiła do serc i umysłów nas wszystkich i pozwoliła przyjąć z wiarą, że „Eucharystia jest sercem Kościoła i źródłem ewangelizacji”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki