Logo Przewdonik Katolicki

Bóg zapłać!

PK
Fot.

Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu, ks. kanonik Marek Kaiser, oraz redakcja Przewodnika Katolickiego wyrażają wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w ostatnich tygodniach wsparli ogłoszoną przez nas akcję Pamiętajmy o Zapomnianych. Dzięki trosce Parafian i Czytelników Przewodnika Katolickiego udało się zwrócić uwagę...

Proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu, ks. kanonik Marek Kaiser, oraz redakcja „Przewodnika Katolickiego” wyrażają wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli, którzy w ostatnich tygodniach wsparli ogłoszoną przez nas akcję „Pamiętajmy o Zapomnianych”. Dzięki trosce Parafian i Czytelników „Przewodnika Katolickiego” udało się zwrócić uwagę na zaniedbaną mogiłę rodziców bł. ks. Narcyza Putza na cmentarzu staroparafialnym św. Wojciecha na stoku poznańskiej Cytadeli. A jest to bardzo ważne, bowiem nekropolia ta jest, po Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, najstarszym zachowanym w Poznaniu cmentarzem. Już w latach 70. XX wieku prof. Zbigniew Zakrzewski pisał o cmentarzach na stokach poznańskiej Cytadeli: „Spacer po cmentarzu zawsze budzi smutek zaprawiony melancholią nad ludzkim losem i nad tym, co człowiek po sobie pozostawia. Szczególny szacunek należy się miejscu spoczynku tych, którzy ofiarowali swe życie narodowi. Niestety, wskutek wojny, pospolitych zaniedbań oraz przeprowadzonych ostatnio prac porządkowych, bez dbałości o intymność poszczególnych miejsc grzebalnych, widok cmentarza jest bezduszny, nie stwarza nastroju odpowiadającego zasługom pochowanych tam rodaków, a tym samym nie spełnia również roli wychowawczej”.

Dziękujemy więc za wszystkie modlitwy, gesty dobrej woli i ofiary pieniężne przekazane na ten cel podczas kilku tygodni zbiórki oraz w ramach kwesty przeprowadzonej w parafii w niedzielę 11 listopada. Dziękujemy poznańskiej szkole „Łejery” za przyjęcie stałej opieki nad mogiłą. Zebrana zaś kwota stanie się podstawą do starań o dofinansowanie z funduszy publicznych renowacji mogiły rodziców przedwojennego proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, męczennika z Dachau. Ponieważ cmentarz na stoku poznańskiej Cytadeli jest obiektem zabytkowym, kształt odbudowanego pomnika nagrobnego zostanie ustalony w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Wraz z ks. proboszczem Markiem Kaiserem mamy nadzieję, że podczas przyszłorocznej uroczystości Wszystkich Świętych cała wspólnota wiernych będzie się cieszyć z odnowionej mogiły. Być może przyjmie ona nową formę rzeźbiarską, a mogiła rodziców księdza Putza może stać się też symbolicznym miejscem pamięci o samym błogosławionym księdzu Putzu, który – zamordowany w obozie koncentracyjnym – nie ma swojego grobu.

Odnówmy pomnik nagrobny rodziców błogosławionego księdza Narcyza Putza: Nadal można dokonywać wpłat na konto parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu:

85 1090 1362 0000 0000 3602 2318
Z dopiskiem „Rodzice ks. Putza”


ks. kanonik Marek Kaiser
redakcja „Przewodnika Katolickiego”

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki