Logo Przewdonik Katolicki

Menora Dialogu

Błażej Tobolski
Fot.

Tylko Bóg może nas wybawić pod tym hasłem, zaczerpniętym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz w maju 2006 r., obchodzono 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce X Dzień Judaizmu. Miejscem tegorocznych uroczystości centralnych było Trójmiasto. Od rana do późnych godzin wieczornych odbywały się tu liczne imprezy, które przybliżały judaistyczną tradycję i kulturę...

Tylko Bóg może nas wybawić – pod tym hasłem, zaczerpniętym z przemówienia Benedykta XVI w obozie w Auschwitz w maju 2006 r., obchodzono 17 stycznia w Kościele katolickim w Polsce X Dzień Judaizmu. Miejscem tegorocznych uroczystości centralnych było Trójmiasto. Od rana do późnych godzin wieczornych odbywały się tu liczne imprezy, które przybliżały judaistyczną tradycję i kulturę i były okazją do odkrywania nowych dróg porozumienia między przedstawicielami obu religii.

Natomiast w ramach obchodów Dnia Judaizmu w Poznaniu Stowarzyszenie Coexist, promujące zbliżanie religii, kultur i narodów, przyznało po raz pierwszy nagrodę „Menora Dialogu”. Jej laureatami zostali naczelny rabin Polski Michael Schudrich i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki (na zdjęciu), który w 1998 r. zainicjował obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

– Abp Gądecki to ikona dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w Polsce. Zaś rabinowi Schudrichowi należy się uznanie za to, że kilka lat temu podjął wyciągniętą do dialogu rękę. Takie postawy powinniśmy promować – tłumaczył dziennikarzom powód nagrodzenia obu postaci referent ds. Dialogu Międzyreligijnego w archidiecezji poznańskiej i współzałożyciel Stowarzyszenia Coexist ks. dr Jerzy Stranz.

Obaj laureaci otrzymali miniaturę odlanej z brązu i posrebrzanej menory, czyli siedmioramiennego żydowskiego świecznika, która stanowi znak rozpoznawczy Dnia Judaizmu w Poznaniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki