Logo Przewdonik Katolicki

Archidiecezja w skrócie

PK
Fot.

9 września z Łubowa wyruszyła pielgrzymka do Włoch. Wyjazd zorganizowany został przez proboszcza parafii w Łubowie, ks. Grzegorza Iwińskiego oraz wójta gminy Łubowo, Andrzeja Łozowskiego. Trasa wiodła przez Brno, Wiedeń, Padwę, Asyż, Rzym, Monte Cassino i Wenecję. W programie nie zabrakło zwiedzania Bazyliki św. Piotra, modlitwy przy grobie Jana Pawła II oraz Eucharystii sprawowanej...9 września z Łubowa wyruszyła pielgrzymka do Włoch. Wyjazd zorganizowany został przez proboszcza parafii w Łubowie, ks. Grzegorza Iwińskiego oraz wójta gminy Łubowo, Andrzeja Łozowskiego. Trasa wiodła przez Brno, Wiedeń, Padwę, Asyż, Rzym, Monte Cassino i Wenecję. W programie nie zabrakło zwiedzania Bazyliki św. Piotra, modlitwy przy grobie Jana Pawła II oraz Eucharystii sprawowanej na Monte Cassino.
14 września mieszkańcy parafii pw. Wszystkich Świętych w Kruchowie uroczystą Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia zainaugurowali jubileuszowy rok w swojej parafii. Dokładnie 50 lat temu rozpoczęto tu budowę nowego kościoła parafialnego, który stanął w miejscu spalonej drewnianej świątyni. Jak mówi ks. Ryszard Skrzypczak, proboszcz parafii, choć budowę obecnego kościoła rozpoczęto już w 1957 roku, to jego konsekracja nastąpiła dopiero w 1978 roku, a aktu tego dokonał bp Jan Michalski. – Uroczystości rocznicowe w Kruchowie potrwają tyle czasu, ile miesięcy budowany był nasz kościół, a więc do przyszłego roku – mówi ksiądz proboszcz. – Chcemy świętować każdy ważny moment budowy kościoła, a tym samym przypominać naszym wiernym o wielkim trudzie, jakiego podjęli się pół wieku temu ich ojcowie i dziadkowie.
W sobotę 15 września w Wągrowcu świętowano obchody 100-lecia osiedla Osada. Z tej okazji ks. Zbigniew Szyk, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu, poświęcił pamiątkową tablicę przy ul. Leśnej. Uroczysta Msza św. w intencji mieszkańców Osady odprawiona zostanie 30 września w pocysterskim klasztorze.


15 września Koło Łowieckie nr 61 „Sarna” z Kłecka świętowało jubileusz sześćdziesięciolecia działalności. Swoje rocznicowe uroczystości myśliwi rozpoczęli od poświęcenia kapliczki pw. św. Huberta w pobliskim Waliszewie. Aktu tego dokonał zaproszony na uroczystości bp Wojciech Polak. Główna część programu jubileuszowego spotkania odbyła się w samym Kłecku. Zgodnie z tradycją, odprawiona została uroczysta Msza św. Koncelebrowali ją bp Wojciech Polak, który wygłosił okolicznościową homilię, oraz ks. Mirosław Kędzierski, proboszcz parafii w Kłecku i dziekan miejscowego dekanatu. Ksiądz Biskup dokonał również aktu poświęcenia nowego sztandaru Koła Łowieckiego „Sarna”. Po Eucharystii uczestnicy spotkania, przy akompaniamencie orkiestry dętej przemaszerowali ulicami miasta do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tutaj wspominano minione 60 lat, chwalono się trofeami oraz odznaczono najbardziej zasłużonych działaczy koła łowieckiego.
Komenda OSP w Mieleszynie od kilku miesięcy starała się o specjalistyczny wóz strażacki. Dzięki determinacji miejscowych strażaków otrzymała ona używany samochód z Komendy Straży Pożarnej w Poznaniu. Samochód ma być używany do dużych pożarów, w szczególności do gaszenia łąk i lasów. W niedzielę 16 września poświęcenia nowego wozu dokonał ks. Henryk Szeffler, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie, a jednocześnie kapelan strażaków z Mieleszyna.
Na wirydarzu pobenedyktyńskiego klasztoru w Mogilnie przygotowano do wmurowania herb mogileńskiego opactwa. Herb odnaleziony został na XII-wiecznej pieczęci i przedstawia biegnącego baranka wielkanocnego z krzyżem. Herb zawiśnie we wnęce na północnej ścianie wirydarza.
W piątek 21 września w Wągrowcu rozpoczęły się imprezy z okazji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa. W kapitularzu pocysterskiego klasztoru można było wziąć udział w sesji popularnonaukowej „Pielgrzymki, wędrówki i podróże na przestrzeni wieków”. Wykłady dotyczyły m.in. duchowego wymiaru pielgrzymek w wielkich religiach świata, pielgrzymek w tradycji dawnego Wągrowca oraz zabytków archeologicznych jako świadectw średniowiecznych i nowożytnych pielgrzymek.


Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki