Logo Przewdonik Katolicki

Łaska dokona więcej

PK, Michał Bondyra
Fot.

Choć w każdej szkole początek roku wiąże się z Mszą św., rzadko zdarza się, by zgromadziła ona 100 procent uczniów i nauczycieli. Nie dziwi to jednak w Pobiedziskach podobnie jak nie dziwią mundurki, które nie są tu nowością, ale podtrzymywaną od osiemdziesięciu lat tradycją. 3 września uroczystą Eucharystię dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Sióstr...

Choć w każdej szkole początek roku wiąże się z Mszą św., rzadko zdarza się, by zgromadziła ona 100 procent uczniów i nauczycieli. Nie dziwi to jednak w Pobiedziskach – podobnie jak nie dziwią mundurki, które nie są tu nowością, ale podtrzymywaną od osiemdziesięciu lat tradycją. 3 września uroczystą Eucharystię dla uczniów i nauczycieli Gimnazjum i Liceum Zgromadzenia Sióstr Sacré-Coeur odprawił bp Wojciech Polak.

Inauguracja roku szkolnego rozpoczęła nowy okres w dziejach szkoły. Po raz pierwszy w osiemdziesięcioletniej historii tej placówki jej dyrektorką została osoba świecka, dawna wychowanka sióstr, pani mgr Lucyna Białk-Cieślak.

– Jako dawnej wychowance i doświadczonemu pedagogowi Zgromadzenie z wielkim zaufaniem powierza prowadzenie tej szkoły. Wyrażamy też nadzieję, że zachowany zostanie jej katolicki charakter – mówiła przełożona prowincjalna Zgromadzenia Sióstr Sacré-Coeur, s. Maria Stecka.

S. Stecka przybliżyła również podstawowe założenia wychowawcze szkoły. – Celem nauczyciela jest doprowadzić ucznia do nabycia takiej wiedzy, umiejętności, niezależności sądów i życiowych postaw, aby mógł poruszać się w dzisiejszym skomplikowanym świecie o własnych siłach, wierny wartościom. Życzę, byście stali się apostołami radości i nadziei. Św. Magdalena Zofia Barat, założycielka naszego Zgromadzenia, uśmiecha się dziś do nas i przypomina swój sekret: gdy środki naturalne zawodzą, zwróć się do Serca Bożego – a łaska dokona więcej, niż możemy pomyśleć i wymarzyć. Odwagi i ufności!

Pierwsza w historii świecka dyrektorka szkoły przed zwróceniem się z powitaniem do uczniów podziękowała swoim wychowawcom, wręczając kwiaty s. Wandzie Kordek RSCJ, dawnej dyrektorce, która dzień wcześniej świętowała jubileusz 50-lecia złożenia ślubów zakonnych.

O serdecznej więzi łączącej uczniów i nauczycieli pobiedziskiej szkoły świadczyły radosne powitania i gromkie oklaski, jakimi witano przedstawianych nauczycieli. Zdrowy podział ról podkreślały natomiast odświętne mundurki z granatowymi dla gimnazjum i białymi dla liceum kołnierzami. Uroczystość uświetnił specjalnie na tę okazję zaproszony tercet smyczkowy.


Sztandar szkoły z wizerunkiem św. Magdaleny Zofii Barat

Św. Magdalena Zofia Barat, założycielka Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa (Sacré-Coeur) mówiła o sobie, że „życie dał jej ogień”, gdyż urodziła się przedwcześnie 12 grudnia 1779 roku, kiedy w sąsiedztwie wybuchł pożar, który przeraził jej matkę. Ten ogień towarzyszył jej przez całe życie, jako żar miłości Bożego Serca.

Magdalena Zofia pochodziła z zamożnej rodziny francuskiej wiejskiej burżuazji, która wielką uwagę przywiązywała do wykształcenia dzieci. Dziewczynka tryskała energią, reagowała bardzo impulsywnie i miała dar szybkiej repliki i trafnych słów. Obdarzona doskonałą pamięcią uczyła się literatury, historii, botaniki, fizyki, matematyki, łaciny, greki, podstaw hebrajskiego, języka włoskiego i hiszpańskiego tak, że mogła czytać „Don Kichota” w oryginale. Urzeczona była poezją Wergiliusza, lubiła długie spacery, studiowała Biblię.

W 1800 roku założyła zgromadzenie poświęcone Sercu Jezusa i misji wychowawczej. Wiedziała, że porewolucyjna Francja potrzebuje odrodzenia wartości religijnych i rodzinnych, dlatego w wychowaniu kładła nacisk na harmonijny rozwój całej osoby i umiejętność samodzielnego myślenia. Otworzyła 122 domy w 16 krajach. Zmarła w maju 1865 roku. Założone przez nią zgromadzenie liczy dziś ok. 3,5 tys. zakonnic w 40 krajach na 5 kontynentach.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki