Logo Przewdonik Katolicki

Galewska tradycja

Maciej Konieczny
Fot.

Szóstego sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie odbył się odpust ku czci tajemnicy Przemienienia Pańskiego. Uroczystej Sumie konclebrowanej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a homilię wygłosił ks. Robert Klemens, filipin. Tradycyjnie w odpuście Przemienienia Pańskiego bierze udział wielu parafian i pielgrzymów. Nie znamy dokładnej...

Szóstego sierpnia w parafii Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie odbył się odpust ku czci tajemnicy Przemienienia Pańskiego. Uroczystej Sumie konclebrowanej przewodniczył biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering, a homilię wygłosił ks. Robert Klemens, filipin.

Tradycyjnie w odpuście Przemienienia Pańskiego bierze udział wielu parafian i pielgrzymów. Nie znamy dokładnej liczby tegorocznych uczestników uroczystości, wiemy jednak, że podczas Eucharystii rozdano 4 tys. komunii św. W 155. pieszej pielgrzymce przybyło około 2 tys. wiernych z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa i par. św. Barbary w Turku, którym towarzyszyli pielgrzymi z parafii położonych na terenie powiatu turkowskiego. Wyruszyli oni w trwającą półtorej godziny drogę po Mszy św. w kościele NSPJ w Turku. 20 osób z par. Matki Bożej Fatimskiej w Turku udało się do Galewa w pielgrzymce rowerowej.

Witając uczestników uroczystości proboszcz, ks. kan. Stanisław Gołębiewski, wspomniał o wymodlonej przez wiernych 6 sierpnia 1837 roku łasce cofnięcia tzw. zarazy morowej (epidemia cholery), wyniszczającej Turek i okolice. Ludzie ci odbyli pielgrzymkę na kolanach do krzyża ustawionego na mogile powstańców z 1830 r., znajdującej się na galewskim wzgórzu. Ksiądz proboszcz zaznaczył, że należy o tym fakcie pamiętać i dziękować Bogu za miłosierdzie, a modlitewne spotkanie przeżyć pod hasłem „Dziękujmy Panu Bogu, bo jest dobry”.

Do wydarzeń sprzed 170 lat nawiązał również ks. Robert Klemens, mówiąc o cudzie, który dokonał się, gdy „nękany epidemią lud przyszedł na to wzgórze, z wielką determinacją i zaufaniem prosząc Boga o zmiłowanie”. Gdy pielgrzymi wrócili do domów, witali ich zdrowi członkowie rodzin, wcześniej leżący na marach. Choroba przestała zbierać śmiertelne żniwo. Doświadczywszy cudu, wierni z Turku i okolic ślubowali, że odtąd jak długo będzie istniał Galew, będą pielgrzymować na tę szczególną Górę Przemienienia i dziękować Bogu za doznane dobrodziejstwa. Najpierw modlili się przy wspomnianym już krzyżu; pierwsza oficjalna pielgrzymka, jak wspomniano, miała miejsce w 1852 r. Kolejne pokolenia wiernie wypełniają złożoną obietnicę.

Po Mszy św. wierni zwiedzali wystawę fotograficzną pt. „Odpust galewski 2003-2005”, przygotowaną ze zdjęć autorstwa niżej podpisanego. Bardzo dziękuję za cenną współpracę Wydziałowi Promocji Starostwa Powiatu Tureckiego. Jestem zaszczycony tym, że ekspozycję obejrzał ks. bp Wiesław Mering i duchowieństwo. Dodam, że podczas odpustu trwała akcja poboru krwi, zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu oraz Radę Rejonową Honorowych Dawców Krwi PCK w Turku.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki