Logo Przewdonik Katolicki

Musica sacra Musica profana

Marcin Makohoński
Fot.

Pod koniec lipca w Długiej Goślinie (dekanat Murowana Goślina) odbył się koncert finałowy zorganizowanego już po raz piąty Letniego Festiwalu Muzycznego. Przed zebraną w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny publicznością zaprezentowali się lokalni artyści oraz muzycy i śpiewacy z Poznania. Pomysłodawcą festiwalu, który po raz pierwszy odbył się w Długiej Goślinie w...

Pod koniec lipca w Długiej Goślinie (dekanat Murowana Goślina) odbył się koncert finałowy zorganizowanego już po raz piąty Letniego Festiwalu Muzycznego. Przed zebraną w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny publicznością zaprezentowali się lokalni artyści oraz muzycy i śpiewacy z Poznania.

Pomysłodawcą festiwalu, który po raz pierwszy odbył się w Długiej Goślinie w 2002 roku, jest mieszkający tu od kilku lat znakomity reżyser i scenarzysta Robert Skolmowski – mówi Agnieszka Szymańska-Wojtera, dyrektor festiwalu. – Każdego roku do muzycznej współpracy zapraszamy wybitnych artystów śpiewaków i świetnych instrumentalistów, którzy na co dzień są związani z najlepszymi scenami operowymi i estradami koncertowymi w Polsce. Tym samym chcemy przełamać stereotypy i pokazać, że nawet w małej miejscowości można stworzyć cykl artystycznych spotkań na wysokim poziomie. Tegoroczny Festiwal zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Inicjatyw Lokalnych, ogłoszonego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli marszałek województwa wielkopolskiego i starosta poznański.

W tym roku podczas koncertu wieńczącego kolejny, piąty już Letni Festiwal Muzyczny zaprezentowali się artyści z zespołu wokalnego z Długiej Gośliny pod kierownictwem Józefa Kasprzaka. Gościnnie towarzyszyli im artyści z Poznania: Longin Skalec (baryton), Marek Gordziej (gitara), Tomasz Kasprzak (kontrabas) i Tadeusz Koszarek (organy). Choć część koncertu, odbywająca się pod hasłem „Sacra”, miała charakter niezwykle poważny i dostojny, nie przeszkodziło to publiczności zgotować zespołowi owację na stojąco. W części koncertu zwanej „Profana” wystąpiło Trio Taklamakan w składzie: Jan Romanowski (skrzypce), Andrzej Trzeciak (wiolonczela), Michał Karasiewicz (fortepian). Zaprezentowali oni koncert pt. „Diabelskie skrzypce”.

W tym roku podczas przerwy w koncercie odbyła się także tradycyjna zbiórka pieniężna, która – jak mówi ks. Piotr Skoczylas – proboszcz parafii w Długiej Goślinie, zostanie przekazana na remont bocznego ołtarza w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki