W wielu wywiadach padało zdanie, iż zły okres w karierze zespołu już minął. Czy to oznacza, że teraz następuje czas kolejnego rozkwitu Czerwonych Gitar?
Powiedziałbym raczej, że były okresy lepsze i gorsze, ale bardzo złych nie było. Teraz rzeczywiście...
Z Jerzym Skrzypczykiem, liderem, perkusistą i współzałożycielem Czerwonych Gitar, rozmawia Magdalena Janiak
W wielu wywiadach padało zdanie, iż „zły okres w karierze zespołu już minął”. Czy to oznacza, że teraz następuje czas kolejnego rozkwitu Czerwonych Gitar?
– Powiedziałbym raczej, że były okresy lepsze i gorsze, ale bardzo złych nie było. Teraz rzeczywiście mówi się, że złapaliśmy drugi oddech, bardzo głęboki. Odczuwamy to szczególnie na koncertach, gdzie przychodzi naprawdę mnóstwo ludzi… i nie ukrywamy, że bardzo nas to cieszy. Aktualnie promujemy nową piosenkę, która nosi tytuł „Wezmę Cię ze sobą”. Kompozytorem jest Marek Kisieliński, natomiast tekst napisał Tomek Bastkowski. Utwór można już posłuchać na naszej stronie internetowej www.czerwonegitary.pl. Jest to według mnie bardzo lekka, pogodna piosenka i mam nadzieję, że szybko zaistnieje w rozgłośniach radiowych.
Odmłodzenie zespołu to chęć poszerzenia grona odbiorców o nowe pokolenie?
– Między innymi. Sam fakt, że ci ludzie są, nie jest przypadkowy. Z pomysłem, aby wylansować młodych, zdolnych muzyków, którzy znajdą się na naszej drodze, nosiliśmy się już ładnych parę lat temu, nazwijmy to jeszcze w „starym składzie”. Teraz to po prostu doszło do skutku. Oni przyciągają młodego słuchacza, przez co średnia wieku się obniża i w konsekwencji zakres odbiorców jest coraz większy.
Zdarzyło się Wam śpiewać również w kościołach. To chyba dość nietypowe w kręgach tak znanych grup muzycznych…
– Często jesteśmy zapraszani przez księży, ale są to raczej imprezy plenerowe. Inaczej było w okresie Bożego Narodzenia, kiedy to gościliśmy z repertuarem kolędowym w kościele garnizonowym w Toruniu i u nas w Gdyni. Raz wyjątkowo zaśpiewaliśmy w małej parafii w podwrocławskiej wsi. Właśnie stamtąd pochodzi kapelan naszego zespołu. Jesteśmy chyba jedynymi wykonawcami w Polsce, którymi opiekuje się ksiądz. Jest on wielkim sympatykiem zespołu, a my mamy u niego, jak to się zwykło mówić – jak u Pana Boga za piecem.

23 czerwca publiczność bawiła się na koncercie "Czerwonych Gitar" w Koziegłowach k. Poznania
Rozumiem, że na co dzień też staracie się łączyć wiarę z pracą.
– Oczywiście, że tak. Przede wszystkim w naszym repertuarze jest parę piosenek w klimacie religijnym. Może są to piosenki świeckie, ale traktujące o sprawach ważnych, duchowych, szalenie istotnych dla ludzi. Między innymi jest piosenka „Jest taki kraj na łąkach snu”, która, moim zdaniem, mówi właśnie o tych „dobrociach” ludzkich. Ponadto „Ave Maryja” śpiewane z okazji przybycia Ojca Świętego do Polski. To też jest jakiś krok w kierunku Kościoła. Mamy więc parę takich pozycji, które jakby upoważniają nas do tego, aby występować również w miejscach takich jak świątynie.
I żaden z członków zespołu nie ma nic przeciwko takiemu zaangażowaniu w życie Kościoła?
– A co można mieć przeciwko Dziesięciorgu przykazaniom? Nic! Są ludzie, którzy nie ze wszystkimi się zgadzają, ale u nas nie ma tego problemu.
Plan trasy koncertowej Czerwonych Gitar na najbliższe tygodnie:
sierpień
5.08. – 21.00 Iwonicz Zdrój
11.08. – Węgierska Górka – stadion
12.08. – 20.00 Częstochowa
17.08. – 20.30 Kraków
18.08. – 20.00 Zabrze
19.08. – 19.00 Szydłów
25.08. – 20.30 Dębno – stadion ul. Daszyńskiego 20
26.08. – 20.00 Ryki
wrzesień
1.09. – Międzyzdroje
2.09. – 21.00 Bełchatów – tereny rekreacyjne elektrowni Bełchatów „Słok”
7.09. – 20.00 Kraków Stadion wsk Wawel
8.09. – 14.30 Kwidzyn
9.09. – 20.00 Wałbrzych
15.09. – 18.00 Karlino
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













