Logo Przewdonik Katolicki

Muzeum Powstania Warszawskiego

PK
Fot.

Drapacz chmur w Tajpej na Tajwanie liczący 509 metrów nie jest już najwyższym budynkiem na świecie. Zaszczytny tytuł odebrała mu wieża Dubaju powstająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drapacz chmur osiągnął już wysokość 512 metrów i nadal rośnie. Prace nad budynkiem rozpoczęły się w 2004 roku, a ich zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Inwestor nie podaje...

Drapacz chmur w Tajpej na Tajwanie liczący 509 metrów nie jest już najwyższym budynkiem na świecie. Zaszczytny tytuł odebrała mu wieża Dubaju powstająca w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drapacz chmur osiągnął już wysokość 512 metrów i nadal rośnie. Prace nad budynkiem rozpoczęły się w 2004 roku, a ich zakończenie planowane jest w przyszłym roku. Inwestor nie podaje ani ostatecznej wysokości, ani liczby pięter budynku, którego budowa od początku owiana jest tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się jednak, że Burdż Dubaj ma mieć ponad 700 metrów i ponad 160 pięter.

 

Bezbłędnie rozegrana partia warcabów kończy się remisem - ogłosili kanadyjscy naukowcy. Zespół z Uniwersytetu Alberty stworzył program „Chinook” (od nazwy ciepłego wiatru, występującego w Górach Skalistych), który może wygrać każdą partię warcabów lub ewentualnie zremisować, jeśli przeciwnik będzie grał perfekcyjnie. Aby przeanalizować 500 trylionów możliwych ustawień pionów, „Chinook” pracował na 50 komputerach nieustannie przez blisko 20 lat. Jak mówią naukowcy, warcaby to najbardziej skomplikowana gra, jaką udało się do tej pory rozpracować.

 

Być może już niedługo nie tylko Hiszpanie, Portugalczycy, Włosi i Grecy będą się szczycić poobiednią sjestą. Państwowa Komisja Wyborcza na Węgrzech zgodziła się na rozpisanie referendum w tej sprawie. Przed inicjatorami referendum stoi teraz zadanie zebrania 200 tys. podpisów, aby głosowanie mogło się odbyć. A gdyby tak wprowadzić sjestę w Polsce?

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki