Logo Przewdonik Katolicki

Nowe Siedem Cudów Świata

Michał Bondyra
Fot.

* Na Jasnej Górze już po raz drugi zgromadzili się egzorcyści. W Europejskiej Konferencji Posługi Uwolnienia uczestniczyło 330 osób z 29 krajów Europy, a także z Afryki i Azji; ponad połowę z nich stanowili księża. Tylko niecały jeden procent osób, które trafiają do egzorcystów, to ludzie rzeczywiście opętani przez złego ducha, ok. 40 proc. natomiast...

* Na Jasnej Górze już po raz drugi zgromadzili się egzorcyści. W Europejskiej Konferencji Posługi Uwolnienia uczestniczyło 330 osób z 29 krajów Europy, a także z Afryki i Azji; ponad połowę z nich stanowili księża. Tylko niecały jeden procent osób, które trafiają do egzorcystów, to ludzie rzeczywiście opętani przez złego ducha, ok. 40 proc. natomiast to osoby przez niego dręczone albo przejawiające pewne oznaki jego działalności. W Polsce prawie wszystkie diecezje mają wyznaczonych egzorcystów.

 

* Jak się okazało, najstarszym grodem piastowskim nie było Gniezno, a Giecz, wieś położona miedzy Poznaniem a Wrześnią. Głównym architektem państwa Polan nie był wcale Mieszko, a jego ojciec Siemomysł. Gród w Gieczu zbudowano w latach 60. IX wieku – gród w Gnieźnie powstał dopiero około roku 940. Wiemy o tym dzięki najnowszym badaniom dendrologicznym poznańskich archeologów. Taki sposób badań polega na odczytywaniu z przekroju drzewa daty jego ścięcia. Można tak datować z dokładnością nawet do kilku miesięcy.

 

* Podobno każde czasy mają swoją modę. Ale czy istniała ona w znanym większości już jedynie z czarno-białych zdjęć okresie PRL-u? Anna Pelka w swojej książce „Teksas-land” przekonuje, że tak. Autorka prezentuje kolejne epoki młodzieżowej mody w peerelu. W czasach stalinowskich za noszenie kolorowego, bikiniarskiego krawata albo równie „nieodpowiednich” skarpet można było wylądować w więzieniu, a krzykiem mody były buty o mało optymistycznej nazwie „trumniaki”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki