Logo Przewdonik Katolicki

Nowe dowody osobiste

Justyna Koper
Fot.

W związku z nowelizacją ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konieczna jest wymiana starych dowodów osobistych na nowe. Chodzi o wymianę dotychczasowych, książeczkowych dowodów osobistych na nowe w formie karty. W związku z tym czytelnicy pytają o szczegóły związane z tą procedurą. Kto i kiedy musi wymienić dowód osobisty? Wymiana dowodów dotyczy...

W związku z nowelizacją ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych konieczna jest wymiana starych dowodów osobistych na nowe. Chodzi o wymianę dotychczasowych, „książeczkowych” dowodów osobistych na nowe w formie karty. W związku z tym czytelnicy pytają o szczegóły związane z tą procedurą.

Kto i kiedy musi wymienić dowód osobisty?
– Wymiana dowodów dotyczy wszystkich obywateli, którzy posiadają jeszcze stary dowód w formie zielonej książeczki. Terminy do wymiany dowodów podane były w ustawie.

Do 31 grudnia 2007 r. trwa jeszcze wymiana wszystkich starych dowodów osobistych. Warto sprawdzić rok wydania naszego dowodu osobistego i zawczasu pomyśleć o jego wymianie, tym bardziej że wiąże się to z dokonaniem wielu formalności.

Jakie dokumenty potrzebne są do dokonania wymiany dowodu osobistego?
– Przede wszystkim należy wypełnić stosowny wniosek, oddać stary dowód osobisty i załączyć 2 fotografie, odpis skrócony aktu urodzenia, odpis skrócony aktu małżeństwa, dowód wniesionej opłaty (30 złotych), ewentualnie na prośbę urzędu wykazać posiadanie obywatelstwa polskiego.

Czy można zwolnić się od ponoszenia opłat za nowy dowód?
– Opłat za wydanie nowego dowodu nie ponoszą osoby, które utraciły dowód w wyniku klęski żywiołowej. Ponadto nie płaci się za nowy dowód, jeżeli wymiana następuje z powodu wady technicznej albo z powodu zmian administracyjnych takich, jak: zmiana nazwy miasta, ulicy, kodu pocztowego.

Gdzie składa się wniosek o wymianę dowodu osobistego i kiedy się go odbiera?
– Wniosek składa się do urzędu gminy, właściwego ze względu na zameldowanie lub stały pobyt. Odbiera się nowy dowód osobiście po 30 dniach od złożenia wniosku. Osoby, które nie ukończyły 18 lat, odbierają dowód z rodzicami.

Na jaki czas wydawany jest nowy dowód osobisty?
– Nowy dowód wydawany jest na okres 10 lat. Jednak osoby, które nie ukończyły 18 lat, otrzymują dowód na 5 lat, a osoby, które ukończyły 65 lat, na czas nieokreślony.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki