Logo Przewdonik Katolicki

Ingres do płockiej katedry

Błażej Tobolski
Fot.

Bp Piotr Libera 31 maja odbył uroczysty ingres do katedry płockiej, obejmując kanonicznie rządy nad diecezją. Idąc w procesji z domu biskupiego do katedry, bp Libera zatrzymał się przed pomnikiem Jana Pawła II, by złożyć tam wiązankę kwiatów. Przed świątynią nowego biskupa płockiego powitał administrator diecezji, biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. W uroczystości uczestniczyło...

Bp Piotr Libera 31 maja odbył uroczysty ingres do katedry płockiej, obejmując kanonicznie rządy nad diecezją.

Idąc w procesji z domu biskupiego do katedry, bp Libera zatrzymał się przed pomnikiem Jana Pawła II, by złożyć tam wiązankę kwiatów. Przed świątynią nowego biskupa płockiego powitał administrator diecezji, biskup pomocniczy Roman Marcinkowski. W uroczystości uczestniczyło trzech kardynałów: Józef Glemp, Prymas Polski, Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, Miloslav Vlk, Prymas Czech, oraz kilkudziesięciu biskupów i przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej.

Ekspert życia duchowego
Na początku Eucharystii, w czasie której używano zabytkowego kielicha i pateny podarowanych Kościołowi przez księcia Konrada Mazowieckiego, nuncjusz apostolski przekazał bp. Liberze pastorał, który jest znakiem kościelnej władzy biskupa diecezjalnego. Życzył też nowemu ordynariuszowi, aby „swoim zapałem, wiedzą, kulturą, przyjaznym usposobieniem i ewangeliczną dobrocią budował wspólnotę Kościoła”, którą Papież powierzył jego duszpasterskiej trosce. Abp Kowalczyk przypomniał też papieskie słowa, że „wierni oczekują od kapłanów tylko jednego, aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego”.

Weselcie się nadzieją
Homilię wygłosił bp Piotr Libera. Nowy biskup płocki u progu posługiwania w diecezji przeprosił Boga za „winy ludzi naszego Kościoła partykularnego”. – Pragnę zamknąć je w Sercu Pana Jezusa „dla nieprawości naszych startym” – powiedział. Przypomniał, że Bóg bardziej chce przebaczać i podnosić człowieka, niż go rozliczać i jest gotów na poszukiwanie owiec zagubionych. Swoją homilię zakończył słowami św. Pawła: „Bracia! Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie. Nie opuszczajcie się w gorliwości. Bądźcie płomiennego ducha. Pełnijcie służbę Panu. Weselcie się nadzieją”. – Oto przesłanie aktualne na dziś i na jutro, jasne, proste i konkretne – mówił bp Libera. – Niech każdy odnajdzie się w tych słowach, niech każdy strzeże swojego daru, swojego charyzmatu i według niego działa w Kościele i dla Kościoła. Według swego charyzmatu niech działa też dla dobra wspólnego, jakim jest Mazowsze, nasza mała ojczyzna, i cała Polska.

Bp Piotr Libera, dotychczasowy biskup pomocniczy katowicki i sekretarz generalny Episkopatu, 2 maja został mianowany przez Benedykta XVI biskupem płockim. Zastąpił on abp. Stanisława Wielgusa, który 6 grudnia ub.r. otrzymał nominację na urząd metropolity warszawskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki