Logo Przewdonik Katolicki

Pokazali nam droge

Agnieszka Matkowska
Fot.

Bł. ks. Wincenty Matuszewski (1869-1940)Bł. ks. Józef Kurzawa (1910-1940) 67 lat temu, w nocy z 23 na 24 maja 1940 r., Johan Pichler, komendant policji niemieckiej w Osięcinach, i Ernst Daub, burmistrz Osięcin, uprowadzili, a następnie zabili strzałami z pistoletu na skraju drogi między Osięcinami a Witowem dwóch księży: Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawę, proboszcza i wikariusza...

Bł. ks. Wincenty Matuszewski (1869-1940)Bł. ks. Józef Kurzawa (1910-1940)


67 lat temu, w nocy z 23 na 24 maja 1940 r., Johan Pichler, komendant policji niemieckiej w Osięcinach, i Ernst Daub, burmistrz Osięcin, uprowadzili, a następnie zabili strzałami z pistoletu na skraju drogi między Osięcinami a Witowem dwóch księży: Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawę, proboszcza i wikariusza par. Opieki Matki Bożej w Osięcinach.

Obaj duszpasterze zostali beatyfikowani przez Ojca Świętego Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r., w gronie 108 męczenników II wojny światowej. Obaj pozostają w modlitewnej pamięci parafian z Osięcin.

Od 18 lutego 2007 r., na podstawie dekretu Stolicy Apostolskiej, błogosławieni kapłani są patronami gminy Osięciny. Przed uroczystością rocznicy ich męczeńskiej śmierci, w szkołach znajdujących się na terenie gminy przeprowadzono specjalne katechezy, wykonano okolicznościowe dekoracje w klasach i na szkolnych korytarzach. Celem tych działań było pogłębienie wiedzy uczniów o patronach i czasach, w których żyli i zginęli oraz krzewienie ich kultu.

23 maja, zamiast planowych lekcji, w szkołach odbyły się zajęcia z wychowawcami i apele ku czci bł. ks. Wincentego Matuszewskiego i bł. ks. Józefa Kurzawy. O godz. 10 sprzed pomnika Błogosławionych Kapłanów wyruszyła pielgrzymka do Witowa, którą poprowadzili proboszcz i wikariusz par. Osięciny ks. kan. Zbigniew Cabański i ks. Jerzy Czerski. W liczącej około 800 osób grupie wiernych byli przedstawiciele Urzędu Gminy w Osięcinach, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie oraz pielgrzymi indywidualni. W miejscu męczeństwa kapłanów wszystkich powitał ks. Andrzej Aniszczyk, proboszcz par. św. Andrzeja Apostoła w Witowie. Pod jego przewodnictwem odmówiono Anioł Pański. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem i zapaliły znicze.

Kulminacja obchodów rocznicowych nastąpiła 24 maja, podczas Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem bp. sufragana Stanisława Gębickiego, który wygłosił homilię o powszechnym powołaniu do świętości, stawiając wiernym za wzór świadectwo wiary bł. kapłanów męczenników. Celebransami byli: ksiądz inf. Leonard Urbański, kapłani diecezjalni i z dekanatu bądkowskiego. Przed Eucharystią, przy wspomnianym już pomniku, ksiądz biskup przewodniczył Nowennie do Błogosławionych Męczenników. We Mszy św. uczestniczyły poczty sztandarowe, władze świeckie, delegacje zakładów pracy, służb mundurowych, szkół, asysta. Śpiewy liturgiczne wykonał Chór Męski „Osięciny”; brzmiała muzyka w wykonaniu miejscowej orkiestry dętej OSP.

Po Komunii św. ks. bp Gębicki przekazał relikwie błogosławionych na ręce ks. prał. Stanisława Waszczyńskiego, wikariusza biskupiego na rejon włocławski i proboszcza katedry włocławskiej. Oby wspólna modlitwa i udział w uroczystościach ku czci bł. kapłanów męczenników Eucharystii i jedności kapłańskiej zaowocował wzrostem naszej wiary, nadziei i miłości. Najlepszą formą kultu świętych jest ich naśladowanie; wyniesieni do chwały ołtarzy pokazują nam drogę, którą trzeba iść ku Chrystusowi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki