Logo Przewdonik Katolicki

80. urodziny kardynała

Błażej Tobolski
Fot.

Kard. Franciszek Macharski, następca kard. Karola Wojtyły na stolicy biskupiej w Krakowie, którego był twórczym kontynuatorem, obecnie emerytowany metropolita krakowski, obchodził 20 maja 80. urodziny. Przy tej okazji przypomniał, że niegdyś Jan Paweł II powiedział podczas swoich urodzin, iż nie ma rok więcej, ale jest o rok bliżej. To właśnie jest...

Kard. Franciszek Macharski, następca kard. Karola Wojtyły na stolicy biskupiej w Krakowie, którego był twórczym kontynuatorem, obecnie emerytowany metropolita krakowski, obchodził 20 maja 80. urodziny. Przy tej okazji przypomniał, że niegdyś Jan Paweł II powiedział podczas swoich urodzin, iż nie ma „rok więcej”, ale jest „o rok bliżej”. – To właśnie jest prawda. Chciałbym do tego dorosnąć – wyznał.

Sakrę biskupią przyjął z rąk Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra 6 stycznia 1979 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: „Jezu, ufam Tobie!”. Arcybiskup odegrał ważną rolę w polskich przemianach lat 80., wspierając m.in. „Solidarność”. Podczas swojej posługi arcybiskupiej ustanowił ponad 200 parafii, niemal tyle co przez 1000 lat istnienia diecezji na jej obecnym terenie, i wyświęcił ok. 1000 kapłanów. Ukochanym miejscem kardynała jest sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Znany jest ze swego szczególnego przywiązania do idei miłosierdzia, a świadczy o tym długa lista dzieł charytatywnych powstałych w okresie, gdy był metropolitą krakowskim. Krakowianie twierdzą, że kardynał jest człowiekiem ogromnej wiary i modlitwy; niektórzy stwierdzają wręcz, że to mistyk. Jest również szanowany i lubiany także za swoje poczucie humoru i nieczęstą wśród osób publicznych autoironię.

Z okazji 80. urodzin kard. Macharskiego w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie zorganizowano okolicznościową wystawę. Gromadzi ona rodzinne zdjęcia, pamiątki, odznaczenia: m.in. francuską Legię Honorową, Krzyż Zakonu Kawalerów Maltańskich, a także odznakę i legitymację honorowego członka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Order Uśmiechu – odznaczenie, które kardynał ceni najbardziej.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki