Logo Przewdonik Katolicki

Wiedza i refleks

Agnieszka Góra
Fot.

Do pierwszego w dekanacie lubranieckim konkursu biblijnego zgłosili się uczniowie siedmiu szkół. Pierwszy etap odbył się w połowie marca br. Do drugiego, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zgłowiączce, przystąpiło 51 uczniów klas IV-VI, reprezentujących szkoły: w Boniewie, Byczu, Lubrańcu, Sarnowie i Zgłowiączce. Większość uczestników wykazała...

Do pierwszego w dekanacie lubranieckim konkursu biblijnego zgłosili się uczniowie siedmiu szkół. Pierwszy etap odbył się w połowie marca br. Do drugiego, który odbył się w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Zgłowiączce, przystąpiło 51 uczniów klas IV-VI, reprezentujących szkoły: w Boniewie, Byczu, Lubrańcu, Sarnowie i Zgłowiączce. Większość uczestników wykazała się wysokim poziomem wiedzy; niektórym zabrakło jednego lub dwóch punktów, aby zostali zakwalifikowani do finału. Po przeprowadzeniu testu pisemnego, 19 kwietnia wyłoniono dziewięcioro finalistów. Byli to uczniowie szkół w Byczu i Zgłowiączce.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której zasiedli księża: dziekan dekanatu lubranieckiego ks. prał. Józef Osicki i wicedziekan, ks. Tadeusz Szczepaniak. Finaliści, wzięci w tzw. krzyżowy ogień pytań, radzili sobie doskonale, wykazując się znajomością Ewangelii św. Łukasza, opanowaniem zagadnień z lekcji katechezy i wiedzą o życiu Kościoła. Uznanie komisji wzbudził również refleks uczniów i zakres używanego przez nich słownictwa religijnego. Zwycięzcą został Piotr Augustyniak (kl. VI SP w Zgłowiączce), trzy drugie miejsca zajęli: Dariusz Wiśniewski (kl. VI SP w Byczu), Sylwia Kaźmierska (kl. IV SP w Zgłowiączce) i Kamil Płoszaj (kl. V SP w Zgłowiączce). Na trzecim miejscu uplasowała się Agnieszka Humańska (kl. V SP w Zgłowiączce).

Duszpasterze uwzględnili fakt, że wszyscy uczniowie byli świetnie przygotowani do konkursu i reprezentowali wyrównany poziom, dlatego postanowili przyznać równorzędne czwarte miejsce pozostałym finalistom, tj. Beacie Gawrysiak (kl. VI SP w Zgłowiączce) i trojgu uczniom SP w Byczu: Malwinie Jarce (kl. V), Patrycji Funk (kl. V) i Piotrowi Wojciechowskiemu (kl. VI). Laureaci otrzymali upominki i dyplomy oraz gratulacje i życzenia.

23 kwietnia finalistów, w ramach nagrody, bardzo gościnnie przyjął w Kurii Diecezjalnej ksiądz biskup ordynariusz Wiesław Alojzy Mering.

Atmosfera spotkania była bardzo ciepła. Ksiądz biskup cieszył się z osiągnięć uczniów i udzielił odpowiedzi na kilka dociekliwych pytań młodych ludzi.

Dla laureatów konkursu i opiekujących się nimi pań katechetek było to wielkie przeżycie, o którym długo będą pamiętać. Może kiedyś uda się spotkać ponownie...

Organizator konkursu
katecheta Irena Augustyniak

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki