Logo Przewdonik Katolicki

Trzydzieści lat później

Michał Chojnacki
Fot.

Dziewięciu księży, którzy w tym roku obchodzą 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa sprawowało 10 maja w kościele parafialnym Trójcy Świętej w Dobrowie dziękczynną, jubileuszową Eucharystię. Grono jubilatów stanowili księża: Czesław Czajkowski (proboszcz par. Dąbie), Marian Kilichowski (prob. par....

Dziewięciu księży, którzy w tym roku obchodzą 30. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa sprawowało 10 maja w kościele parafialnym Trójcy Świętej w Dobrowie dziękczynną, jubileuszową Eucharystię.

Grono jubilatów stanowili księża: Czesław Czajkowski (proboszcz par. Dąbie), Marian Kilichowski (prob. par. Dzierżawy), Wojciech Kochański (prob. par. św. Maksymiliana w Koninie), Marek Musielak (prob. par. Psary), Józef Nowak (profesor WSD we Włocławku), Leszek Rybka (prob. par. Ślesin), Wojciech Szczepankiewicz (prob. par. Dęby Szlacheckie), Jan Salamon (rektor WSD w Pińsku na Białorusi) i gospodarz miejsca ks. Andrzej Kaczmarek.

Podczas homilii ks. bp Mering powiedział m.in. takie piękne słowa: – Prośmy o Boże błogosławieństwo w naszej pracy. Troszczmy się o Kościół, o chrześcijaństwo! Idźmy drogą, którą wskazuje nam Jezus Chrystus!

Przemawiający w imieniu jubilatów ks. Andrzej Kaczmarek mówił o radości dziękczynienia przeżywanej w jedności, jaką prezbiterzy stanowią ze swoim biskupem. Prosząc pasterza o modlitwę za kapłanów zapewnił, że pozostaje on w nieustannej pamięci modlitewnej kapłanów. Przed udzieleniem błogosławieństwa ks. bp Mering skierował słowo do kapłanów, stwierdzając: – Uroczystość jubileuszowa skłania do myślenia o przeszłości, dniu dzisiejszym i przyszłości. (...) Jestem pewien, że każdy z księży myśli teraz o początku swojego powołania, kapłaństwa o dniu święceń, o rodzicach, kolegach z seminarium, wspomina tych, którzy już nie żyją. To wszystko jest już historią. Równie ważna jest teraźniejszość i myślenie o przyszłości. Trzeba o tym pamiętać.

Seminarium włocławskie 30 lat temu ukończyło 17 księży, z których trzech już nie żyje. Podczas jubileuszowej Eucharystii modlono się za ich dusze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki