Logo Przewdonik Katolicki

Słodkie "Łukaszki"

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Tysiące wiernych z Bydgoszczy wzięło udział w festynie wspierającym budowę kościoła ku czci św. Łukasza Ewangelisty. Jedną z atrakcji programu był mecz, w którym przeciwko księżom stanęli policjanci, Rada Osiedla oraz Straż Miejska. Dużym powodzeniem cieszyły się pierniki z wizerunkiem świętego Łukaszki, które ufundował znany cukiernik Adam Sowa. Mała...

Tysiące wiernych z Bydgoszczy wzięło udział w festynie wspierającym budowę kościoła ku czci św. Łukasza Ewangelisty. Jedną z atrakcji programu był mecz, w którym przeciwko księżom stanęli policjanci, Rada Osiedla oraz Straż Miejska.

Dużym powodzeniem cieszyły się pierniki z wizerunkiem świętego – „Łukaszki”, które ufundował znany cukiernik Adam Sowa.

Mała ojczyzna
Tegoroczny festyn przebiegał pod hasłem „W jedności”. – Chcemy się integrować z innymi mieszkańcami. Przecież jako lokalna społeczność żyjemy w wielkiej wspólnocie, jaką jest Bydgoszcz. To nasza mała ojczyzna. Dlatego budowa świątyni powinna wszystkich łączyć – powiedział proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty, ks. Mirosław Pstrągowski. Świątynia jest budowana w największej dzielnicy miasta – Fordonie. – Jest to szczególne miejsce. Tutaj znajdują się cztery świątynie pod wezwaniem wszystkich ewangelistów. Cegiełką, która ma wesprzeć to dzieło, jest specjalnie na tę okazję wydana płyta kompaktowa. Znajdują się na niej cztery hymny o ewangelistach, pieśni o Matce Bożej i Janie Pawle II. Piętnaście utworów na piętnastolecie wspólnoty – dodał ks. Pstrągowski.

W organizację zabawy włączyły się władze miasta. – Podziwiam organizatorów tego festynu. Oddają wspólnej sprawie swój czas i zapał. Chciałabym, aby w naszym mieście było więcej tego typu spotkań – podkreśliła Dorota Jakuta, przewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy. Marek Grzybowski z Rady Osiedla Terenów Nadwiślańskich uważa, że połączenie działań laikatu z duchowieństwem na rzecz budowy nowej świątyni daje wymierne owoce. – Chcemy jako radni dzielić się swoimi pomysłami oraz pomagać Kościołowi. Jednoczymy wiernych oraz wspieramy szczytny cel – stwierdził.


Do kupna płyty oraz pysznych „Łukaszków” zachęcał proboszcz wspólnoty, ks. Mirosław Pstrągowski

Od złotówek do tysięcy
Z okazji festynu przygotowano wiele atrakcji. Największą popularnością cieszyła się loteria fantowa. W puli znalazło się cztery tysiące losów – każdy po trzy złote. Nagrodą główną był komplet mebli skórzanych wart kilka tysięcy złotych. Wielu uczestników liczyło na strzał w… rower, komputer lub wycieczki nad morze i w góry. – Wszystkie fanty zostały nam podarowane. Przy okazji takich inicjatyw wierni odkrywają w sobie wielkie pokłady dobra. Ofiarność ludzi jest ogromna. Wołamy o wsparcie i pomoc do wszystkich, aby w tej jedności z Kościołem mogła wyrosnąć piękna świątynia – powiedziała Małgorzata Szala z Rady Duszpasterskiej. Teresa Pingot z Rady Ekonomiczno-Budowlanej widzi zubożenie wśród wiernych, widzi też troskę materialną o wspólnotę. – W ludziach ciągle żywe jest sumienie oraz otwartość serca. Dlatego wierzę, że ten kościół szybko powstanie – dodała.

Wspólnota św. Łukasza Ewangelisty została ustanowiona dekretem przez abp. Henryka Muszyńskiego 18 października 1992 roku. Obecnie została zamknięta bryła kościoła, wylano stropy na domu parafialnym i kaplicy. Wykonano również sześć filarów oraz przyłącze instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tym roku zaplanowano dokończenie wznoszenia murów.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki