Logo Przewdonik Katolicki

Diakon ma być sługą

Hubert Kubica
Fot.

Diakon ma być sługą, tak jak kapłaństwo jest służebne. Nikt nie zostaje księdzem dla własnej satysfakcji czy realizowania siebie, ale dla służby Chrystusowi i Kościołowi mówił sufragan poznański bp Grzegorz Balcerek do czternastu nowo wyświęconych diakonów. Uroczystość odbyła się 17 maja podczas Mszy św., którą ksiądz biskup odprawił w poznańskiej katedrze....

– Diakon ma być sługą, tak jak kapłaństwo jest służebne. Nikt nie zostaje księdzem dla własnej satysfakcji czy realizowania siebie, ale dla służby Chrystusowi i Kościołowi – mówił sufragan poznański bp Grzegorz Balcerek do czternastu nowo wyświęconych diakonów.

Uroczystość odbyła się 17 maja podczas Mszy św., którą ksiądz biskup odprawił w poznańskiej katedrze. Uczestniczyli w niej przełożeni Arcybiskupiego Seminarium Duchownego, licznie zgromadzeni kapłani oraz rodziny, krewni i znajomi przyjmujących święcenia.

Asystują duchownym
Obrzęd święceń diakonatu nawiązuje do praktyki pierwszych wieków chrześcijaństwa, znanej nam z Dziejów Apostolskich. Jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego, diakoni uczestniczą w specjalny sposób w posłaniu i łasce Chrystusa. Sakrament święceń naznacza ich „pieczęcią”, której nikt nie może usunąć. Upodabnia ich ona do Chrystusa, który stał się „diakonem”, to znaczy sługą wszystkich. Do ich obowiązków należy m.in. asystowanie biskupowi i prezbiterom przy celebracji Boskich misteriów, szczególnie Eucharystii, głoszenie Ewangelii, błogosławienie związków małżeńskich czy prowadzenie pogrzebów.

Złożyli przyrzeczenie
Po odczytaniu Ewangelii kandydaci do święceń zostali w sposób uroczysty przedstawieni biskupowi i złożyli przyrzeczenie wierności, posłuszeństwa i celibatu. Następnie wierni byli świadkami konsekracji, która dokonała się przez nałożenie rąk i słowa modlitwy konsekracyjnej. Obrzęd święceń zakończył się nałożeniem szaty diakońskiej, wręczeniem Ewangeliarza oraz pocałunkiem pokoju.

Święcenia diakonatu przyjęli:

Maciej Borysiak, Rafał Cywiński, Krystian Frąckowiak, Piotr Kubiak, Marek Nowak, Paweł Nowak, Michał Pękal, Marek Ratajczak, Adam Skociński, Przemysław Starosta, Rafał Sylwestrzak, Przemysław Sypniewski, Michał Szremski, Karol Wachowiak.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki