Logo Przewdonik Katolicki

Umocnienie w wierze

Danuta Chodera
Fot.

15 kwietnia w katedrze poznańskiej odbyła się 62. premiera z cyklu Verba Sacra. Listy św. Piotra w przekładzie biblisty prof. Stanisława Hałasa SCJ zaprezentował aktor teatralny i filmowy Edward Żentara. Słowu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna (m.in. kompozycje Bacha, Debussyego czy Naudota), którą zapewnili muzycy Filharmonii Poznańskiej Elżbieta Turczyńska-Drobnik...

15 kwietnia w katedrze poznańskiej odbyła się 62. premiera z cyklu Verba Sacra. Listy św. Piotra w przekładzie biblisty prof. Stanisława Hałasa SCJ zaprezentował aktor teatralny i filmowy Edward Żentara.

Słowu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna (m.in. kompozycje Bacha, Debussy’ego czy Naudota), którą zapewnili muzycy Filharmonii Poznańskiej – Elżbieta Turczyńska-Drobnik (flet) i Paweł Drobnik (klarnet).

Nadzieja w Chrystusie
Komentarz teologiczny do Listów Piotrowych wygłosił ks. dr hab. Stanisław Haręzga z Instytutu Nauk Biblijnych KUL. Podkreślił on, że celem pierwszego z nich jest umocnienie tożsamości chrześcijańskiej adresatów, zachęta do podjęcia świętego życia wewnątrz konkretnych struktur społecznych oraz pouczenie o właściwym zachowaniu wobec rozmaitych prób i cierpień, wynikających z nietolerancji i wrogości środowiska pogańskiego. Dlatego też apostoł przypomina adresatom, że są nowym ludem Bożym, „królewskim kapłaństwem”, „narodem świętym”, uświęconym przez Ducha. Powinni więc w momentach prób i prześladowań zachować nadzieję pokładaną w Chrystusie.

Uwaga na fałszywych proroków
Dopełnieniem tego przesłania jest Drugi List św. Piotra, zachęcający chrześcijan do rozwoju duchowego, umocnienia swego powołania przez nieustanne obcowanie z prawdami wiary i oparcie się na świadectwie apostołów oraz na Piśmie Świętym. Wskazuje on również na zagrożenia, jakimi dla Kościoła są „kłamliwi nauczyciele” i fałszywi prorocy, negujący działanie Boga w historii i zachęcający do życia bez żadnych moralnych zasad.

Zdaniem ks. Haręzgi, przesłanie obu Listów pozostaje aktualne zarówno dla pojedynczych chrześcijan, jak i wspólnot kościelnych, często żyjących dziś jako mniejszości w środowisku ludzi obojętnych, niewierzących czy wrogich chrześcijaństwu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki