E-mail z Lichenia: Pielgrzymka do Józefa i Maryi
Aneta Kwiatkowska
Utworzenie szlaku pątniczego Kalisz-Licheń-Gniezno, podczas którego uwaga pielgrzymów skierowana będzie również na piękno miejsc kultu religijnego i zabytki, jest celem, jaki postawili przed sobą prywatni przedsiębiorcy, księża marianie i urzędnicy lokalnych samorządów, zaangażowani w projekt Pielgrzymka do Józefa i Maryi.
Pierwsze robocze spotkanie odbyło się...
Utworzenie szlaku pątniczego Kalisz-Licheń-Gniezno, podczas którego uwaga pielgrzymów skierowana będzie również na piękno miejsc kultu religijnego i zabytki, jest celem, jaki postawili przed sobą prywatni przedsiębiorcy, księża marianie i urzędnicy lokalnych samorządów, zaangażowani w projekt „Pielgrzymka do Józefa i Maryi”.
Pierwsze robocze spotkanie odbyło się 12 marca w Domu Pielgrzyma „Arka” w Licheniu. Grupę partnerską tworzą przedstawiciele hoteli, urzędów miast i starostw w Gnieźnie i Kaliszu, sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu oraz właściciel kaliskiej Łodzi słowiańskiej św. Wojciecha. Postanowili oni skierować do pielgrzymów nową, atrakcyjną ofertę pobytową, zatrzymującą ich w Kaliszu, Gnieźnie czy Licheniu kilka dni dłużej. Uczestnicy spotkania podkreślają, że obecnie odwiedziny pątników w miejscach kultu religijnego trwają tylko jeden dzień. Paweł Walczyszyn, ekspert ds. turystyki, który prowadził spotkanie w Licheniu, chciałby, aby oferta wydłużyła pobyt pielgrzymów do trzech dni. Byłby to czas przeznaczony nie tylko na zwiedzanie miejsc kultu religijnego w Gnieźnie, Licheniu i Kaliszu, ale i inne atrakcje, jak np. rejs po Prośnie „łodzią św. Wojciecha”, tj. zrekonstruowaną na wzór tej, którą św. Wojciech otrzymał od Bolesława Chrobrego. – Proponowane grupie pielgrzymów zwiedzanie musi mieć formę konkretnej oferty, przygotowanej na wzór tych, jakimi dysponują biura podróży – tłumaczył Paweł Walczyszyn.
„Pielgrzymka do Józefa i Maryi” jest projektem urzeczywistnianym w ramach programu „Turystyka – wspólna sprawa” – największego jak dotąd ogólnopolskiego projektu w branży turystycznej, który jest finansowany ze środków unijnych. Dla sanktuarium w Licheniu to kolejny projekt z dziedziny turystyki realizowany z udziałem księży marianów. Przed kilkoma dniami zakończyły się prace nad ofertą „Licheńskie ścieżki dla ducha i ciała”.