Logo Przewdonik Katolicki

Szczere i bezpośrednie

Maciej Konieczny
Fot.

9 grudnia w pawilonie ekspozycyjnym Fundacji Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży Dei Gratia w Licheniu odbyła się okolicznościowa impreza połączona ze spotkaniem 60-osobowej grupy dzieci z Klubu Młodego Plastyka w Licheniu ze św. Mikołajem. Zasadniczą część spotkania stanowił wernisaż wystawy prac członków Klubu Młodego Plastyka, którzy w miejscu tym od...

9 grudnia w pawilonie ekspozycyjnym Fundacji Rozwoju Sztuki Sakralnej Dzieci i Młodzieży „Dei Gratia” w Licheniu odbyła się okolicznościowa impreza połączona ze spotkaniem 60-osobowej grupy dzieci z Klubu Młodego Plastyka w Licheniu ze św. Mikołajem.

Zasadniczą część spotkania stanowił wernisaż wystawy prac członków Klubu Młodego Plastyka, którzy w miejscu tym od lat pogłębiają swoją wiedzę o sztuce i umiejętności malarskie. Prezentowane były najlepsze, nagrodzone prace stanowiące bogaty plon konkursu „W poszukiwaniu oblicza Boga”. Wcześniej, przez dwa tygodnie eksponowano je w salach wystawienniczych Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w Gdańsku, w gotyckiej Strzelnicy św. Jerzego. Zostały bardzo dobrze przyjęte przez zainteresowane środowiska twórcze Wybrzeża. (Można je było zobaczyć również w reportażu TV Polonia).

Głównym tematem konkursowym była refleksja nad Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. – Jest duży wachlarz interpretacji bardzo trudnych tematów. Wypowiedzi plastyczne młodych artystów są szczere i bezpośrednie. Traktujemy je z wielką powagą – powiedziała Barbara Bielecka, prezes fundacji „Dei Gratia”, ustanowionej przez grupę projektantów bazyliki w Licheniu jako wyraz wdzięczności Bogu za wyjątkową łaskę realizacji największej polskiej świątyni. Celem założycieli jest szerzenie kultury i sztuki wśród dzieci i młodzieży w dwóch obszarach terytorialnych: w Licheniu Starym i okolicach oraz w Trójmieście.

Przybyły na spotkanie w przepięknych, biskupich szatach św. Mikołaj obdarował dzieci podarkami: dobrej klasy farbami, pędzlami i paletami. Przy okazji odbyły się konkursy z dziedziny hagiografii. Pytania przygotował Romuald Bławat, historyk sztuki, który stale pracuje z klubową młodzieżą. Odpowiedzi oceniała komisja pod przewodnictwem Krzysztofa Pawlaka, prowadzącego w klubie zajęcia plastyczne. Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody. Uczestniczący w imprezie liczni rodzice nie kryli zadowolenia z zainteresowań, twórczego rozwoju i wyników, jakie osiągają ich dzieci.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki