Logo Przewdonik Katolicki

Człowiek drogą Europy

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Kim jest człowiek? Na ile stanowi on fundament europejskiej cywilizacji? Jaka jest jego rola i miejsce w budowaniu przyszłości Starego Kontynentu? Na te i inne pytania będą się starali odpowiedzieć uczestnicy VII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który w dniach 15-17 czerwca 2007 roku odbędzie się w Gnieźnie. Gotowy jest już program tego wydarzenia. O czym i w jakim gronie będzie się dyskutować...

Kim jest człowiek? Na ile stanowi on fundament europejskiej cywilizacji? Jaka jest jego rola i miejsce w budowaniu przyszłości Starego Kontynentu? Na te i inne pytania będą się starali odpowiedzieć uczestnicy VII Zjazdu Gnieźnieńskiego, który w dniach 15-17 czerwca 2007 roku odbędzie się w Gnieźnie. Gotowy jest już program tego wydarzenia.

O czym i w jakim gronie będzie się dyskutować podczas VII Zjazdu Gnieźnieńskiego ogłoszono 8 grudnia na konferencji prasowej w Gnieźnie, w ramach spotkania studyjnego przed VII Zjazdem Gnieźnieńskim. Jak poinformowano, przyszłoroczny Zjazd Gnieźnieński będzie wielką debatą o człowieku, jako drodze Kościoła i drodze Europy.

Bioetyka i dialog z islamem
Podczas trzydniowych obrad poruszona zostanie m.in. kwestia dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, zwłaszcza dialogu chrześcijaństwa z islamem. Mowa będzie także o miejscu i roli kobiet we współczesnej Europie oraz nowych badaniach i eksperymentach w dziedzinie bioetyki. Wiele miejsca podczas zjazdowych debat zajmie ponadto problematyka różnorakich form realizacji człowieczeństwa w ramach wielu wspólnot, m.in.: rodziny, wspólnoty kościelnej, społeczeństwa obywatelskiego oraz państwa. Tej ostatniej tematyce poświęcony będzie drugi dzień obrad.

Licznym wykładom i świadectwom ukazującym różne oblicza miłości towarzyszyć będą zajęcia warsztatowe poświęcone m.in.: budowaniu relacji międzyludzkich, ochronie zagrożonej godności człowieka oraz stosunkowi do starości i śmierci. Uczestnicy Zjazdu zastanowią się także, w jakim kierunku zmierza Europa i co zrobić, by była ona przestrzenią sprzyjającą pełnemu i integralnemu rozwojowi człowieka.

Ważnym rysem przyszłorocznego Zjazdu będzie jego ekumeniczny wymiar, który tradycyjnie już poszerzony zostanie o dialog z wyznawcami judaizmu i islamu. Dyskusjom przedstawicieli trzech wielkich religii monoteistycznych towarzyszyć będzie modlitwa. Organizatorzy zapowiadają m.in. Ekumeniczną Drogę Światła, która przejdzie ulicami Gniezna drugiego dnia obrad. Tradycyjnie już Kongres będzie miał także trzech kapelanów: prawosławnego, katolickiego i protestanckiego.

Ponad 1000 uczestników
Do udziału w VII Zjeździe Gnieźnieńskim zaproszeni zostaną liderzy ponad 250 ruchów i organizacji chrześcijańskich z Polski i Europy, zwłaszcza z krajów byłego ZSRR i państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry). Organizatorzy spodziewają się przyjazdu nawet 1500 uczestników. Do Gniezna przyjedzie także m.in.: kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, abp Jeremiasz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prof. Hans-Gert Poettering, przewodniczący Grupy EPP-ED w Parlamencie Europejskim, o. Daniel Ange oraz dr Joaquin Navarro-Valls, były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Zaproszono również prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki