Logo Przewdonik Katolicki

"Znoś trudy, wykonaj dzieło ewangelisty" (2 Tm 4, 5)

Konstanty Miciński
Fot.

Już 7 grudnia, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęło się wielkie dziękczynienie za 15 lat ewangelizacyjnej posługi medialnej Radia Maryja. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem W hołdzie Janowi Pawłowi II, czego wyrazem było poświęcenie pomnika naszego wielkiego rodaka w Centrum Polonii in Tertio Millenio. Ich...

Już 7 grudnia, w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, rozpoczęło się wielkie dziękczynienie za 15 lat ewangelizacyjnej posługi medialnej Radia Maryja.

Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „W hołdzie Janowi Pawłowi II”, czego wyrazem było poświęcenie pomnika naszego wielkiego rodaka w Centrum Polonii in Tertio Millenio. Ich uczestnicy przesłali również telegram Benedyktowi XVI, zapewniając go o swojej nieustannej modlitwie.

Na takie radio czekaliśmy

Mszy św. dziękczynnej, sprawowanej w kościele pw. św. Józefa w Toruniu – sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź. Bezpośredni udział w liturgii, która była również transmitowana przez Radio, wzięło udział kilkanaście tysięcy słuchaczy – Rodzina Radia Maryja. Licznie przybyli też przedstawiciele Episkopatu, samorządu, parlamentu oraz rządu RP z premierem Jarosławem Kaczyńskim.

Podczas homilii biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski przypomniał, że program Radia Maryja jest od początku budowany na Ewangelii oraz wyróżnia się katolickim i narodowym profilem. – Takiej rozgłośni oczekiwały rzesze Polaków. Takiego „katolickiego głosu w swoich domach” potrzebowały miliony odbiorców – mówił bp Płoski, przypominając, że Radio było i jest celem wielu ataków, jako ewangeliczny głos sprzeciwu.

Dalsza część uroczystości rocznicowych odbyła się 8 grudnia w Bydgoszczy, w bazylice św. Wincentego à Paulo. Modlitwie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Paweł Socha. W homilii nazwał on Radio Maryja „cudowną szkołą wiary w Chrystusa” i podziękował założycielom i współpracownikom rozgłośni za przekazywanie Ewangelii i upowszechnianie polskiej kultury i prawdy o naszej historii.

Ewangelia idzie w świat

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Trzy lata później miało już zasięg ogólnopolski, a od 2002 r. ma status nadawcy społecznego. Słuchać go można również poza granicami kraju dzięki nadajnikom naziemnym i satelitom oraz w Internecie. W jego bogatym programie mieszczą się m.in. aktualności, programy publicystyczne, katechezy, transmisje uroczystości religijnych i Mszy św. Nade wszystko prowadzi ono jednak na swojej antenie codzienną modlitwę dla słuchaczy i przy ich współudziale. Nie nadaje także reklam, utrzymując się jedynie z otrzymywanych darowizn. Od 2 maja 2006 r. kontrolę i nadzór nad programem i treściami emitowanymi w Radiu sprawuje 8-osobowa Rada Programowa, powoływana przez Episkopat Polski oraz zakon redemptorystów.

Powiedzieli o Radiu Maryja

„Ktokolwiek wybiera Maryję za swoją przewodniczkę, cieszy się nieprawdopodobnym sukcesem w dziele ewangelizacji”.
bp Paweł Socha


„Jeśli dziś podejmujemy próbę zmiany polskiej polityki, aby była ona bardziej solidarna i skierowana ku człowiekowi, to trzeba podkreślić: ta próba nie byłaby możliwa bez Radia Maryja, bez Rodziny Radia Maryja i bez tzw. moherowych beretów. Za to dziękuję”.
Jarosław Kaczyński, premier rządu RP


„Moim marzeniem jest, aby wszystkie media śpieszyły się, by odnawiać Polskę. A my powinniśmy świecić przed ludźmi jak latarnia morska, która wskazuje drogę do bezpiecznego portu”.
o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja


„Jest za co dziękować. Jakże wielu bowiem ludziom, zamkniętym w ścianach swojej samotności, choroby i cierpienia, głos Radia przywrócił radość, [...] dał poczucie misji [...], którą jest niesienie swego krzyża razem z Chrystusem i ofiarowanie cierpienia w intencji innych”.

o. Joseph Wiliam Tobin
generał redemptorystów

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki