Logo Przewdonik Katolicki

Gazowe iskry

Magdalena Rak
Fot.

Wygodne, czyste i nie potrzebują wiele miejsca. Dla osób ceniących nastrojowe wnętrza i wygodę idealnym rozwiązaniem są kominki gazowe. Urządzenie to pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także dodatkowym źródłem energii. Odpowiedni nastrój zapewniają ułożone w pobliżu palnika elementy ceramiczne imitujące polana. Po rozgrzaniu zaczynają się żarzyć niczym rozpalone...

Wygodne, czyste i nie potrzebują wiele miejsca. Dla osób ceniących nastrojowe wnętrza i wygodę idealnym rozwiązaniem są kominki gazowe. Urządzenie to pełni nie tylko funkcję dekoracyjną, ale jest także dodatkowym źródłem energii.

Odpowiedni nastrój zapewniają ułożone w pobliżu palnika elementy ceramiczne imitujące polana. Po rozgrzaniu zaczynają się żarzyć niczym rozpalone szczapy drewna. Nawet konstrukcja przeszkleń i drzwiczek jest identyczna jak w przypadku wkładów do spalania drewna.

Aby cieszyć się kominkiem gazowym, nie musimy dysponować przestronnymi salonami. Ważne jedynie, by pomieszczenie przeznaczone do montażu kominka gazowego było nie mniejsze niż 8 metrów sześciennych.

Do wyboru mamy kominki otwarte – bez przeszklonego frontu oraz kominki zamknięte.

Ziemny lub płynny
Przed zakupami trzeba sprawdzić, czy możliwe jest doprowadzenie instalacji gazowej do wybranego przez nas pomieszczenia. W nowo budowanych domach nie powinno być z tym większego problemu. Kominek zasilany gazem ziemnym musi być podłączony do sprawnie działającego komina, który – podobnie jak kominy odprowadzające spaliny z innych urządzeń gazowych – powinien mieć wkład ze stali kwasoodpornej.

Podłączenie do komina nie jest konieczne, jeśli zdecydujemy się na kominek z zamkniętą komorą spalania. Takie kominki są idealnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest gaz, ale nie można korzystać z tradycyjnego komina. Kominek nie jest bowiem połączony z kominem, tylko wyposażony w przewód powietrzno-spalinowy, wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku. Tym przewodem spaliny wyrzucane są poza budynek. Tędy również z zewnątrz pobierane jest powietrze potrzebne do spalania. Przy tym rozwiązaniu kominek nie musi znajdować się bezpośrednio przy ścianie zewnętrznej, gdyż dukt łączący kominek z wyciągiem można przedłużyć nawet do 7 metrów.

Źródło ciepła
Kominek, poprzez specjalne kanały, może ogrzewać sąsiednie pomieszczenia. W porównaniu z kominkiem tradycyjnym, gazowy to przede wszystkim czyste i bezpieczne spalanie oraz niewielkie nakłady na konserwację. Uruchomianie kominka gazowego nie wymaga przygotowania opału – wystarczy tylko nacisnąć przycisk na pilocie. Do zalet kominków gazowych ich producenci dorzucają i tę, że może pracować ze stałą temperaturą grzania. Jednak główne plusy to przede wszystkim wygoda i czystość użytkowania.

Ważna kratka Prawo budowlane dopuszcza instalowanie urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania i z wyrzutem spalin przez ścianę (bez konieczności budowy komina) – do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych. Kominki gazowe mają najczęściej moc 2,5-4,5 kW. W przypadku kominka zasilanego gazem ziemnym wylotowa kratka wentylacyjna musi znajdować się pod sufitem, a w przypadku gazu płynnego kratka powinna być umieszczona przy podłodze.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki