Logo Przewdonik Katolicki

Czad - cichy zabójca

PK
Fot.

Niskie temperatury powietrza to większe zużycie paliwa grzewczego w mieszkaniach. Pociąga to za sobą, niestety, niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla.

Niskie temperatury powietrza to większe zużycie paliwa grzewczego w mieszkaniach. Pociąga to za sobą, niestety, niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla.

 

Ten pozbawiony zapachu, niewidoczny, nieco lżejszy od powietrza, trudno rozpuszczalny w wodzie gaz, zwany jest cichym zabójcą. CO, gromadząc się w pomieszczeniach, ma wyjątkową zdolność łączenia się z hemoglobiną. W ten sposób powstaje karboksyhemoglobina (CO-Hb), niezwykle niebezpieczny związek powodujący niedotlenienie tkanek.

 

Objawy zatrucia

Wśród objawów zatrucia czadem charakterystyczne są: bóle głowy, mdłości, wymioty, utrata przytomności. Za stężenie krytyczne uważa się zawartość karboksyhemoglobiny we krwi na poziomie 60–70 proc. Przy wysokich wartościach CO zgon, bez objawów ostrzegawczych, może nastąpić już przy kilku wdechach.

 

Jak uniknąć zaczadzenia?

W pomieszczeniach należy przestrzegać przede wszystkim dwóch najważniejszych reguł: stałego dopływu świeżego powietrza oraz swobodnego odpływu spalin. Podstawową przyczyną zatruć są zamknięte szczelne okna. Powinny być one wyposażone w nawiewniki powietrza. Podczas kąpieli w mieszkaniu należy pozostawiać okna lekko uchylone lub przynajmniej lufciki. Zasłanianie kratek wentylacyjnych, zarówno nawiewnej w drzwiach łazienki, jak i wywiewnej na wylocie do przewodu wentylacyjnego grozi śmiertelnym zatruciem. Piecyk gazowy powinien być szczelnie przyłączony do przewodu spalinowego, a on sam musi być szczelny i drożny. Należy przeprowadzać kontrolę przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) przynajmniej raz w roku. Instalowanie wentylatora w pomieszczeniach, w których znajduje się piecyk gazowy, jest zabronione. Przy zakupie urządzeń takich jak kuchenki gazowe i przepływowe gazowe ogrzewacze wody warto zwrócić uwagę, czy mają one odpowiednie atesty i czy są wyposażone w czujniki zabezpieczające przed zanikiem ciągu czy nieuzasadnionym wypływem paliwa.

W trosce o własne bezpieczeństwo warto rozważyć zainstalowanie w domu czujek dymu i gazu oraz czujnika wykrywającego tlenek węgla w pomieszczeniach. Urządzenia te mogą uratować życie. Czad może powstawać przy niezupełnym spalaniu każdego z paliw: gazu, drewna i oleju opałowego.

 

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki