Logo Przewdonik Katolicki

Ceramiczny parkiet

Magdalena Rak
Fot.

Wiemy już, że płytki ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości i niszczą się mniej niż parkiet. Dlatego od pewnego czasu nikogo nie dziwi już na przykład pięknie urządzony pokój dzienny, w którym podłoga jest wyłożona ozdobnymi płytkami lub gresem. Jasne czy ciemne? Dobór płytek zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Używając odpowiednich zestawów barw,...

Wiemy już, że płytki ceramiczne są łatwe do utrzymania w czystości i niszczą się mniej niż parkiet. Dlatego od pewnego czasu nikogo nie dziwi już na przykład pięknie urządzony pokój dzienny, w którym podłoga jest wyłożona ozdobnymi płytkami lub gresem.

Jasne czy ciemne?
Dobór płytek zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Używając odpowiednich zestawów barw, możemy pomieszczenie optycznie zmniejszyć lub zwiększyć oraz nadać mu cieplejszy lub chłodniejszy charakter. Ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, czynią wrażenie przytulności. Z kolei jasne, błyszczące płytki potęgują wrażenie przestronności i czystości. Warto ich użyć na przykład w kuchni. Wąskie pomieszczenie sprawi wrażenie szerszego, gdy płytki podłogowe ułożone są w karo. Z kolei ułożone poziomo prostokątne płytki obniżą i wydłużą wysoką, wąską ścianę.

– Kolor płytek to nie wszystko. Należy również pamiętać o doborze koloru i szerokości fugi, tak by zbytnio nie rzucała się w oczy i ładnie komponowała z kafelkami. Ważne są również wymiary płytek. W dużym pomieszczeniu lepiej wyglądają duże kafelki, drobna mozaika może stworzyć wrażenie chaosu – radzi Andrzej Emerling, specjalista z działu Płytki Ceramiczne Praktikera.

Kiedy dekor?
Interesującym ożywieniem zbyt monotonnej, jednokolorowej płaszczyzny mogą być tzw. dekory. Rozmaite rozety, mozaiki czy wzorzyste kafelki doskonale rozdzielają także płytki o różnym wzorze lub kolorze. Nie stosujmy jednak bardzo wzorzystych dekorów między płytkami obficie zdobionymi. Bardzo dekoracyjne desenie będą lepiej wyglądały z gładkimi elementami o bardziej stonowanej kolorystyce.

Zarówno w salonie, jak i w łazience rolą płytek jest przede wszystkim dyskretne zdobienie ścian i podłóg. Stąd wzory i kolory powinny odpowiadać naszemu indywidualnemu gustowi. Wśród trendów dominujących w ostatnich latach każdy znajdzie coś dla siebie. Modne są surowe, przypominające naturalny kamień płytki i gresy, ale również odważne zestawienia kolorystyczne, motywy etniczne i kwiatowe. Nieprzemijającą popularnością cieszą się wzory geometryczne.

– Wybierając płytki, należy jedynie pamiętać, że jaskrawe kolory i wyraziste wzory nie powinny zajmować zbyt dużej powierzchni, bo przebywanie w takim pomieszczeniu będzie nas męczyć. Kolory i wzory mogą pięknie podkreślać konkretne miejsce, na przykład umywalkę w łazience – radzi A. Emerling.
Jak łączyć?

Przy wprowadzaniu elementów dekoracyjnych takich, jak: londony, listewki, cygara, dekory przy płytkach ściennych i fryzy, narożniki i cokoliki przy płytkach podłogowych, koniecznie trzeba rozplanować powierzchnię, na której chcemy ułożyć płytki. Precyzyjny plan wskazany jest też przy kombinacji płytek o różnych wymiarach i kolorach.

Na posadzce możemy również łączyć płytki i parkiet. Do tego celu używamy specjalnych listew maskujących lub wypełnienia korkowego. Wyznaczamy w ten sposób odrębne strefy w tym samym pomieszczeniu.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki