Logo Przewdonik Katolicki

Zamieszkały w Biblii

Danuta Chodera
Fot.

W ostatnią sobotę września miłośnicy bogatej spuścizny pisarskiej zmarłego 19 lat temu autora tetralogii Jezus z Nazarethu już po raz szósty obchodzili Dzień Romana Brandstaettera. Obchody zorganizowało Stowarzyszenie imienia tego wielkiego, a wciąż mało znanego poety i prozaika, który mieszkał w Poznaniu przez 30 lat (1948-1950 i 1960-1987). Uczestnicy obchodów tradycyjnie...

W ostatnią sobotę września miłośnicy bogatej spuścizny pisarskiej zmarłego 19 lat temu autora tetralogii „Jezus z Nazarethu” już po raz szósty obchodzili Dzień Romana Brandstaettera. Obchody zorganizowało Stowarzyszenie imienia tego wielkiego, a wciąż mało znanego poety i prozaika, który mieszkał w Poznaniu przez 30 lat (1948-1950 i 1960-1987).

Uczestnicy obchodów tradycyjnie złożyli kwiaty na grobie pisarza na cmentarzu Miłostowskim, a po Mszy św. w katedrze abp Stanisław Gądecki wręczył nagrody i dyplomy uczestnikom III konkursu interdyscyplinarnego dla młodzieży szkolnej: „Zamieszkały w Biblii – Roman Brandstaetter”.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi do podjęcia próby interpretacji twórczości i zrozumienia bogatej osobowości autora „Kręgu biblijnego”. Konkurs służy też promocji szkolnych kółek zainteresowań, grup teatralnych itp., które poprzez obcowanie z twórczością Romana Brandstaettera – żyda-katolika, i uczą „nawiązywania i podtrzymywania dialogu międzyreligijnego, międzywyznaniowego i międzykulturowego”. W tegorocznej edycji wzięło udział 33 uczniów ze szkół w Opalenicy, Tarnowie, Sułkowicach i Głuszynie. Najwyższe noty w dziedzinie literackiej zdobył Michał Krawczyk (z jedynego gimnazjum w Polsce noszącego imię Romana Brandstaettera – nr 11 w Tarnowie) za ciekawy scenariusz do życiorysu autora „Pieśni o moim Chrystusie”. Poza tym nagrody przyznano za interpretację tekstów Brandstaettera. Otrzymali je także nauczyciele, którzy czuwali nad pracami uczniów.

Jak zapewnił ks. prof. Jan Kanty Pytel, o sukcesach uczniów zostaną oficjalnie poinformowani dyrektorzy szkół, zaś o zasługach nauczycieli dowie się Wydział Oświaty oraz ministrowie: edukacji narodowej oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Pozostałą część Dnia Romana Brandstaettera wypełniła projekcja filmu ks. dr. Rafała Ostrowskiego „Lament nieczytanej Biblii” oraz mało znany dramat R. Brandstaettera „Upadek kamiennego domu” w wykonaniu Teatrum Mundi z Krakowa. Uczestnicy spotkania mogli też nabyć książkę „Z cienia niepamięci do światła”, zawierającą materiały z sesji zorganizowanej w styczniu na UAM w Poznaniu z okazji 100-lecia urodzin Romana Brandstaettera.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki