Logo Przewdonik Katolicki

Na trwałym fundamencie wiary

Marcin Makohoński
Fot.

18 września mieszkańcy Żydowa obchodzili uroczyście 160. rocznicę konsekracji swojego kościoła. Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Henryk Muszyński, który tego dnia dokonał również wizytacji kanonicznej tamtejszej parafii. Żydowo to licząca około 1700 mieszkańców miejscowość, położona tuż za południowymi obrzeżami Gniezna. Historia miejscowej parafii sięga...

18 września mieszkańcy Żydowa obchodzili uroczyście 160. rocznicę konsekracji swojego kościoła. Jubileuszowym uroczystościom przewodniczył abp Henryk Muszyński, który tego dnia dokonał również wizytacji kanonicznej tamtejszej parafii.

Żydowo to licząca około 1700 mieszkańców miejscowość, położona tuż za południowymi obrzeżami Gniezna. Historia miejscowej parafii sięga II poł. XV wieku. Najstarsze wzmianki o pierwszej, wówczas jeszcze drewnianej świątyni pochodzą natomiast z 1515 roku. Kolejny kościół wzniesiono tam w 1754 roku. Świątynia ta nie przetrwała jednak zbyt długo, gdyż w 1811 roku strawił ją doszczętnie pożar. Dopiero w 1845 roku zakończono prace budowlane przy nowym kościele, którego fundatorem był Piotr Chełmicki. W następnym roku odbyła się uroczysta konsekracja świątyni. Na przestrzeni lat kościół poddawany był licznym pracom budowlanym i konserwatorskim. Najbardziej gruntownych remontów dokonano w 1920 roku, kiedy to zmieniła się nieco bryła kościoła..

Przed wizerunkiem Gurowskiej Pani
W świadomości i pobożności wiernych kościół parafialny w Żydowie uznawany jest za lokalne sanktuarium maryjne. A wszystko to za sprawą Matki Bożej Gurowskiej, której cudowny wizerunek umieszczony jest w ołtarzu głównym świątyni. Pochodzi on z kościoła w Gurowie, który w ubiegłym stuleciu uległ całkowitemu spaleniu. Obecnie na jego gruzowisku stoi pamiątkowa kamienna tablica, którą w ubiegłym roku poświęcił bp Wojciech Polak.

O historii kościoła w Żydowie i posłudze kolejnych duszpasterzy można dowiedzieć się między innymi z pamiątkowych tablic, umieszczonych na murach świątyni. Szczególnym miejscem pamięci jest także, znajdujący się tuż przy kościele, grób śp. ks. kan. Jana Tadycha, proboszcza parafii w latach 1989-2004, założyciela i pierwszego prezesa Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Mimo przemijalności
Jubileuszowej Eucharystii, sprawowanej 18 września, przewodniczył abp Henryk Muszyński. W wygłoszonym Słowie Bożym podjął on refleksję na temat trwałości i niezmienności wiary w kontekście dokonujących się przeobrażeń historycznych i przemian społeczno-kulturowych. – Z perspektywy 160 lat widzimy, ile w historii tutejszego kościoła było z obecności Boga – mówił arcybiskup gnieźnieński. – Zmieniały się czasy, zmieniało się oblicze naszej polskiej ziemi, ale zawsze rozbrzmiewała w tym miejscu jedna i ta sama Ewangelia. Kolejne pokolenia wzmacniały się tutaj tą samą Eucharystią. Zmieniali się ludzie, ale w nurcie ustawicznych zmian był i jest jakiś trwały fundament, na którym możemy i dziś się oprzeć. Tym trwałym fundamentem jest jedna i ta sama wiara. Dzięki niej nie jesteśmy pielgrzymami donikąd, ale jesteśmy ludźmi, dziećmi, które zmierzają do Domu Ojca. Bo dopiero wtedy, kiedy patrzymy w świetle wiary, możemy dostrzec, jak bliski jest Bóg człowiekowi – mówił abp Muszyński.

– Kościół to miejsce wyjątkowe – powiedział podczas jubileuszowych uroczystości ks. Robert Nurski, administrator parafii. – To tutaj, zjednoczeni duchem i sercem, możemy nazywać się prawdziwą rodziną. Świętując dziś jubileusz jego konsekracji, możemy być dumni z tego, że nie zaprzepaściliśmy dorobku naszych przodków. Że tak jak oni przychodzimy do naszej świątyni i otaczamy ją troską – mówił ks. Nurski. Przypomniał również, że każdy jubileusz to zobowiązanie. Potwierdzeniem tych słów są zapowiedzi prac, jakim ma zostać w najbliższym czasie poddana świątynia w Żydowie. W kościele zostaną odrestaurowane witraże oraz położona zostanie marmurowa posadzka. W dalszych planach jest także założenie ogrzewania w świątyni oraz wymalowanie jej wnętrza.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki