Logo Przewdonik Katolicki

W skrócie

Barbara Sawic
Fot.

» 22 sierpnia, pod hasłem Królowo Polski, przyrzekamy! wyruszyły na Jasną Górę dwie grupy pielgrzymkowe: sieradzka i zduńskowolska. Obie pielgrzymki odbywają się w ramach Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Po przybyciu do celu pątnicy wzięli udział w jasnogórskich obchodach uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej....

» 22 sierpnia, pod hasłem „Królowo Polski, przyrzekamy!” wyruszyły na Jasną Górę dwie grupy pielgrzymkowe: sieradzka i zduńskowolska. Obie pielgrzymki odbywają się w ramach Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę. Po przybyciu do celu pątnicy wzięli udział w jasnogórskich obchodach uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Częstochowskiej.
W tegorocznej Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę łącznie wzięło udział ponad 2 tys. 100 pątników, blisko 40 kapłanów i 50 alumnów, osiem sióstr zakonnych. Niemałą liczbę stanowili pielgrzymi duchowi.

» 26 sierpnia w par. św. Barbary w Turku odbyły się dożynki zorganizowane przez parafię, miasto i gminę. Eucharystii przewodniczył proboszcz ks. kan. Mirosław Frankowski. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele władz świeckich, rolnicy i goście. Ewangelię odczytał ks. Marek Kasik – proboszcz par. NSPJ w Turku, a homilię wygłosił ks. radca Andrzej Mendrok – proboszcz par. ewangelicko-augsburskiej w Koninie. Po poświęceniu wieńców dożynkowych proboszcz poświęcił sztandar z wizerunkiem św. Izydora, patrona rolników, należący do Szadowa. Po Komunii św. zgromadzeni odnowili Jasnogórskie Śluby Narodu.

» 26 sierpnia minęła dwudziesta rocznica koronacji koronami papieskimi słynącego łaskami XVII-wiecznego obrazu Matki Bożej Pani Kujaw w sanktuarium maryjnym w Ostrowąsie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup diecezjalny Wiesław Alojzy Mering. Podczas uroczystości zostały poświęcone stacje różańcowe, których pomysłodawcą był śp. ks. kan. Jan Matusiak – proboszcz par. Narodzenia NMP w Ostrowąsie w latach 1978-2006. Dwadzieścia stacji – figur wysokości od 2 do 2,5 m, zlokalizowanych jest na placu przed świątynią; zostały wzniesione przez miejscowych wiernych. Obecny kustosz sanktuarium ks. Juliusz I. Grzeszczak ma nadzieję, że dróżki różańcowe przyczynią się do rozwoju kultu maryjnego na Kujawach.

» 26 i 27 sierpnia w parafiach diecezji włocławskiej odnowiono Jasnogórskie Śluby Narodu. W par. Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, podczas Sumy maryjnej pod przewodnictwem proboszcza ks. prał. Zbigniewa Szygendy, odsłonięto i poświęcono popiersie Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego – autora Ślubów. Odsłonięcia rzeźby dokonał prezydent Włocławka Władysław Skrzypek (fundator) wraz z parafianką – Ewą Kwasek. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz. W Eucharystii uczestniczyły delegacje szkół, organizacji i środowisk włocławskich z pocztami sztandarowymi oraz liczni wierni – parafianie i goście.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki