Zaznaczyć obecność w Europie

Około 42 tys. ministrantów z 18 krajów uczestniczyło w dniach od 31 lipca do 5 sierpnia w pielgrzymce do Rzymu. Pielgrzymka pod hasłem Spiritus vivificat (Duch ożywia) była końcowym punktem programu, realizowanego przez poszczególne diecezje.



Z biskupem Grzegorzem Balcerkiem, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów, o Europejskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu...
Czyta się kilka minut

Około 42 tys. ministrantów z 18 krajów uczestniczyło w dniach od 31 lipca do 5 sierpnia w pielgrzymce do Rzymu. Pielgrzymka pod hasłem „Spiritus vivificat” (Duch ożywia) była końcowym punktem programu, realizowanego przez poszczególne diecezje.

Z biskupem Grzegorzem Balcerkiem, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Ministrantów, o Europejskiej Pielgrzymce Ministrantów do Rzymu i polskim w niej udziale rozmawia Michał Bondyra

Inicjatywa, by w tak znaczący sposób polska służba liturgiczna wzięła udział w pielgrzymce organizowanej przez Coetus Internationalis Ministrantium (CIM), wyszła właśnie od Księdza Biskupa...

– To prawda. Pomysł zrodził się na zeszłorocznym Zebraniu Duszpasterzy Diecezjalnych Służby Liturgicznej w Warszawie. Nie zrealizowalibyśmy go jednak, gdyby nie olbrzymia praca wykonana przez redakcję pisma dla ministrantów „KnC”, która zajęła się polską koordynacją całego przedsięwzięcia. Miałem świadomość, że polscy ministranci powinni jak najliczniej uczestniczyć w pielgrzymce organizowanej przez CIM, zaznaczając tym samym swoją obecność w Europie.

Ksiądz Biskup może być chyba zbudowany liczebnością i samą postawą ministrantów z Polski przybyłych do Rzymu?

– Tak, bardzo się cieszę, że pomimo ogromnego zmęczenia spotęgowanego upałem tak licznie polska służba liturgiczna uczestniczy w Dniu Polskim oraz w całej pielgrzymce, doświadczając w ten sposób wielkiej ponaddiecezjalnej wspólnoty. Jest to bowiem szczególne doświadczenie Kościoła powszechnego, na które nie należy patrzeć poprzez pryzmat naszego kraju, ale Kościoła w Europie. Pielgrzymka ta uświadamia jej uczestnikom fakt istnienia na naszym kontynencie rzeszy młodych ludzi służących Panu Bogu przy ołtarzu, wzmacniając ich jednocześnie w codziennym, czasem bardzo trudnym działaniu.

Relacja z ministranckiej pielgrzymki na str. 20-21

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 33/2006