Logo Przewdonik Katolicki

,,Wejść” w głąb Biblii

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Rozpoczął się drugi cykl konferencji biblijnych, któremu przyświecają słowa psalmisty: ,,Słowo Boże światłem na ścieżce mojego życia (Ps 119,105). Inauguracyjne spotkania odbyły się 4 stycznia w Inowrocławiu i 5 stycznia w Gnieźnie. Spotkania prowadzone będą w konwencji lectio divina, czyli zbiorowego czytania i rozważania Biblii, przechodzącego stopniowo w medytację,...

Rozpoczął się drugi cykl konferencji biblijnych, któremu przyświecają słowa psalmisty: ,,Słowo Boże światłem na ścieżce mojego życia…” (Ps 119,105). Inauguracyjne spotkania odbyły się 4 stycznia w Inowrocławiu i 5 stycznia w Gnieźnie.

Spotkania prowadzone będą w konwencji lectio divina, czyli zbiorowego czytania i rozważania Biblii, przechodzącego stopniowo w medytację, modlitwę i kontemplację. Mają one pomóc wiernym ,,wejść” w głąb Pisma Świętego i odnaleźć w czytanym tekście żywe Słowo, które wskazuje kierunek i kształtuje życie. To droga prowadząca do lepszego poznania Boga oraz odczytywania Jego zbawczych planów w kontekście ludzkiego życia.
Podobnie jak w roku ubiegłym, spotkania odbywać się będą co dwa tygodnie w kościele pw. Ducha Świętego w Inowrocławiu oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Inauguracyjne poświęcone były wyjaśnieniu, czym jest i czemu służy lectio divina. Tematem następnego będą natomiast jego kolejne etapy: invocatio – modlitwa do Ducha Świętego, lectio – czytanie Słowa Bożego, meditatio – wyjaśnianie i rozważanie przeczytanego tekstu, oratio – modlitewna odpowiedź, condivisio – dzielenie się Słowem Bożym oraz applicatio – życie Słowem Bożym. Podczas kolejnych spotkań, zaplanowanych na cały rok, rozważane będą fragmenty Ewangelii wg św. Marka.
W ubiegłym roku w konferencjach biblijnych uczestniczyło łącznie około 150 osób. W tym roku ma być podobnie. Spotkania poprowadzą abp Henryk Muszyński, ks. dr Tadeusz Hanelt, ks. dr Paweł Podeszwa, ks. dr Mirosław Jasiński oraz o. dr Michał Baranowski OFM Conv.
Korzeni lectio divina należy szukać w tak zwanej egzegezie duchowej, która – ujmując najprościej – polega na uaktualnieniu znaczenia tekstów biblijnych. W przypadku chrześcijan, egzegeza duchowa (objaśnianie, interpretacja) wyłoniła się głównie z potrzeby uaktualniania znaczenia Pism Starego Testamentu. Nauczycielami duchowej lektury Biblii (lectio divina) byli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa: Orygenes i św. Grzegorz z Nyssy na Wschodzie oraz św. Grzegorz Wielki i św. Bernard na Zachodzie.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki