Logo Przewdonik Katolicki

„Bóg, Biblia, Mesjasz. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy”

Natalia Budzyńska
Fot.

Bóg, Biblia, Mesjasz. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy, Wydawnictwo Fronda 2006 Zastanawiam się, czy w Polsce ktoś zrobił więcej dla spopularyzowania Biblii niż ks. prof. Chrostowski. Jako dziecko poznawał ją po kryjomu; były to czasy przedsoborowe, kiedy to niektórzy księża nie pochwalali indywidualnego czytania...

„Bóg, Biblia, Mesjasz. Z księdzem profesorem Waldemarem Chrostowskim
rozmawiają: Grzegorz Górny i Rafał Tichy”, Wydawnictwo Fronda 2006

Zastanawiam się, czy w Polsce ktoś zrobił więcej dla spopularyzowania Biblii niż ks. prof. Chrostowski. Jako dziecko poznawał ją po kryjomu; były to czasy przedsoborowe, kiedy to niektórzy księża nie pochwalali indywidualnego czytania Pisma Świętego. Jedenastoletni Waldemar pod nieobecność rodziców rozczytywał się w Nowym Testamencie schowanym przed nim w bieliźniarce. To był jego pierwszy świadomy kontakt ze Słowem Bożym. Nawet będąc dzieckiem doskonale rozumiał tę nieufność Kościoła do samodzielnego czytania Biblii, wynikającą z tego, że to Kościół i liturgia dają najlepszy kontekst wyjaśniania i poprawnej interpretacji Pisma Świętego. Mówi to człowiek, który opracował niemal wszystkie wydania Biblii dla dzieci w języku polskim, nawet „Biblię uśmiechniętą” dla najmłodszych, którą początkowo traktował jako swoisty eksperyment.

Ks. prof. Chrostowski, kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu i Katedry Dialogu Katolicko-Judaistycznego na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich razem z Wydawnictwem „Vocatio” redaguje „Prymasowską Serię Biblijną”, która w 2006 roku otrzymała Nagrodę Wydawców Katolickich „Feniks”. Ks. prof. Chrostowski jest również autorem ponad 1400 publikacji naukowych i popularnonaukowych.

Ogromna erudycja księdza profesora, jego miłość do Biblii i ciekawe pytania sprawiają, że mamy do czynienia z arcyinteresującą pozycją. Na ponad pięciuset stronach dane nam jest obcować z niezwykłym człowiekiem, któremu samo opowiadanie o Piśmie Świętym sprawia ogromną przyjemność. Przyjemnością jest też możliwość zagłębiania się w sprawy ważne dla każdego chrześcijanina i chłonięcie każdego słowa – a nie ma tu słów zbędnych. Poznając biografię bohatera, wchodzimy w świat jego fascynacji, która wkrótce udzieli się też czytelnikowi. Ks. Chrostowski mówi o zdarzeniach, ale także o ludziach, których napotkał na swojej drodze: wspaniałe fragmenty dotyczą Prymasa Wyszyńskiego i Romana Brandstaettera. Wprowadza nas w świat Biblii, współczesnej biblistyki, starożytnego i współczesnego Izraela.

W przygotowaniu jest kolejny tom rozmowy Grzegorza Górnego i Rafała Tichego, w którym ks. Chrostowski – członek Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, zakochany w Ziemi Świętej i dobrze rozumiejący, skąd wynikają problemy w komunikacji – opowie o kulisach, perypetiach i nieznanych szerzej faktach dotyczących dialogu chrześcijańsko-judaistycznego i polsko-żydowskiego.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki