Logo Przewdonik Katolicki

Wybór przez aklamację

Michał Chojnacki
Fot.

W Bylicach, miejscowości należącej do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borysławicach Kościelnych, 12 maja odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Pawła II miejscowej szkole podstawowej, połączona z wręczeniem sztandaru, poświęconego przez bp. Wiesława Alojzego Meringa. W gronie gości, poza ordynariuszem włocławskim, byli: wicemarszałek województwa wielkopolskiego...

W Bylicach, miejscowości należącej do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Borysławicach Kościelnych, 12 maja odbyła się uroczystość nadania imienia Jana Pawła II miejscowej szkole podstawowej, połączona z wręczeniem sztandaru, poświęconego przez bp. Wiesława Alojzego Meringa.

W gronie gości, poza ordynariuszem włocławskim, byli: wicemarszałek województwa wielkopolskiego Józef Lewandowski, wicestarosta powiatu kolskiego Tomasz Nuszkiewicz, proboszcz miejscowej parafii ks. Leon Tomczyk, księża proboszczowie parafii w Barłogach i Grzegorzewie: Eugeniusz Czarnecki i Michał Pietrzak, członkowie władz świeckich z wójt Bożeną Dominiak na czele oraz rodzice uczniów. – Wydarzenia związane z chorobą i śmiercią Papieża zjednoczyły Polaków, dlatego projekt, by patronem naszej szkoły został Jan Paweł II, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice przyjęli jednogłośnie. Dziś projekt ten urzeczywistniamy – powiedziała w przemówieniu inaugurującym uroczystość dyrektor placówki Iwona Ziętek. Uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bylicach imienia Jana Pawła II Rada Gminy Grzegorzew podjęła 27 kwietnia 2005 r.

Przez cały rok realizowano program przybliżający uczniom postać przyszłego patrona. Organizowano konkursy: wiedzy o życiu i pontyfikacie Papieża, literacki, plastyczny, recytatorski, na najbardziej interesujący album o Janie Pawle II. W pracy pisemnej dzieci uzasadniały, dlaczego ich zdaniem Jan Paweł II powinien zostać świętym. Odbyła się wieczornica ku czci Ojca Świętego, a w pierwszą rocznicę jego śmierci uczniowie i nauczyciele odbyli pielgrzymkę do Wadowic i Krakowa.

Podczas uroczystości reprezentacja uczniów złożyła ślubowanie na sztandar, pięknie wyhaftowany przez siostry westiarki z Włocławka, ufundowany przez władze gminne. Część artystyczną rozpoczęto brawurowo polonezem. Następnie przemawiali goście; bp Mering prosił uczniów, by zawsze pamiętali o swoim patronie i brali z niego wzór.

Ostatnim akordem święta szkoły było odsłonięcie i poświęcenie przez księdza biskupa miejsca pamięci o Janie Pawle II, znajdującego się w holu. Jest tam portret Ojca Świętego pędzla włocławskiego artysty Józefa Stolorza i tablica okolicznościowa z fundacji samorządu i rodziców uczniów.

O godz. 17 bp Mering odprawił Mszę św. w kościele parafialnym i udzielił bierzmowania 50 osobom. Podczas liturgii modlono się także w intencji wspólnoty Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bylicach. Przypomnijmy, że szkołę tę poświęcił w 2003 r. bp Stanisław Gębicki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki