Logo Przewdonik Katolicki

Wspomnienie św. Wojciecha

PK
Fot.

W poniedziałek 24 kwietnia Kościół uroczyście wspominał w liturgii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski, żyjącego w X w. Tego dnia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawiono Sumę odpustową i uczczono relikwie świętego męczennika. Liturgii przewodniczył ks. kan. Zygmunt Sterczewski, długoletni proboszcz tej parafii, obchodzący jubileusz 50-lecia święceń...

W poniedziałek 24 kwietnia Kościół uroczyście wspominał w liturgii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski, żyjącego w X w. Tego dnia wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Poznaniu odprawiono Sumę odpustową i uczczono relikwie świętego męczennika. Liturgii przewodniczył ks. kan. Zygmunt Sterczewski, długoletni proboszcz tej parafii, obchodzący jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. Na tym wzgórzu, na którym stoi wzniesiona w XIII w. świątynia, miał również głosić Ewangelię, jak tego chce tradycja, sam św. Wojciech w drodze do Prus.

Następnego dnia, 25 kwietnia w tym miejscu zgromadzili się na Eucharystii zarząd oraz pracownicy Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha, prosząc swojego patrona o wstawiennictwo u Boga. W wygłoszonej homilii abp Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na bezkompromisowość, z jaką św. Wojciech głosił Ewangelię. Odrzucany przez swoich diecezjan i w końcu zabity przez pogan, jest dla nas świadkiem w dziele ewangelizacji. Współczesny człowiek z trudem przyjmuje niewygodne dla siebie prawdy i niechętnie patrzy na głoszących je ludzi. – Również istnienie Drukarni i Księgarni Św. Wojciecha nie ma sensu, jeśli nie będzie ona spełniała dzieła ewangelizacyjnego, którego i dziś nie da się przeprowadzić bez cierpienia – zauważył ksiądz arcybiskup, przypominając, że pracownicy DiKŚW swoją pracą budują wiarę poprzez kulturę.

Po uroczystej liturgii w Centrum Kultury Zamek odbyło się otwarcie wystawy zorganizowanej przez DiKŚW „Gdy Słowo staje się obrazem”. Zaprezentowano na niej prawie 200 grafik, nawiązujących do wydarzeń biblijnych, autorstwa ponad pięćdziesięciu polskich artystów. Ekspozycja zostanie przestawiona również w innych miastach Polski. DiKŚW zapowiedziała też wydanie Pisma Świętego, ilustrowanego reprodukcjami tych dzieł. Wydania bibliofilskie będą natomiast zawierały ich oryginały.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki