Logo Przewdonik Katolicki

Za grzechy nasze

al. Marcin Benk
Fot.

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne. Było ono świętowane od IV w., a pod nazwą Triduum Sacrum (z łac. triduum Święte Trzy Dni) obchodzone jest od 1929 r. Triduum Paschalne: Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym, a jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania...

Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień, którego częścią jest Triduum Paschalne. Było ono świętowane od IV w., a pod nazwą Triduum Sacrum (z łac. triduum – Święte Trzy Dni) obchodzone jest od 1929 r. Triduum Paschalne: Wielki Piątek, Wielka Sobota, Wielkanoc – jest najważniejszym wydarzeniem w roku liturgicznym, a jego istotą jest celebracja Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.

W Wielki Czwartek przed południem, w kościołach katedralnych, pod przewodnictwem biskupów ordynariuszy i przy licznym udziale kapłanów diecezji, odprawiana jest Msza Krzyżma Świętego. W jej trakcie biskup święci oleje: krzyżmo święte i olej chorych, a kapłani odnawiają przyrzeczenia złożone podczas święceń prezbiteratu.

Jest to znak jedności całego Kościoła oraz jedności biskupa ordynariusza z parafiami diecezji i ze wszystkimi kapłanami. Wieczorem we wszystkich świątyniach odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynająca Święte Triuduum Paschalne, podczas której przenosimy się do Wieczernika, gdzie Pan Jezus ze swoimi uczniami spożywał Ostatnią Wieczerzę. Ustanowił On wówczas dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Hymn „Chwała na wysokości” śpiewany jest przy dźwięku dzwonów, które od tej chwili, tak samo jak organy, milkną do czasu Wigilii Paschalnej. Podczas liturgii, po kazaniu, biskup lub kapłan myje nogi dwunastu mężczyznom. Szaty celebransów są koloru białego. Na pamiątkę modlitwy w Ogrójcu i uwięzienia Pana Jezusa, po Mszy św. przenosi się Najświętszy Sakrament do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej Ciemnicą.

Wielki Piątek
Wielki Piątek jest dniem śmierci Chrystusa. Zgodnie z odwieczną tradycją, na znak żałoby nie sprawuje się w tym dniu Eucharystii, natomiast sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania, a chorzy mogą przyjmować wiatyk. Liturgia Męki Pańskiej rozpoczyna się procesją do ołtarza, gdzie kapłan pada na twarz. W tym geście największego uniżenia oddaje on Chrystusowi całe ludzkie zło i grzech. Rozpoczyna się liturgia Słowa, podczas której najważniejszym czytaniem jest opis Męki Pańskiej według św. Jana, czytany z podziałem na role. Kolejną częścią jest adoracja krzyża. Zostaje on uroczyście odsłonięty, czemu towarzyszy śpiew „Oto drzewo Krzyża”. Wszyscy podchodzą i na znak wielkiej czci całują krzyż. Do adoracji nie wolno używać więcej niż jednego krzyża. Następnie udzielana jest Komunia św., aby ukazać nierozerwalny związek Eucharystii z ofiarą krzyża. Na zakończenie Ciało Pana Jezusa, wystawione w monstrancji okrytej welonem (symbol całunu), zanoszone jest do tzw. Bożego Grobu. Adoracja może trwać całą noc.

Wigilia Paschalna
W sobotę, po zapadnięciu zmroku, wierni gromadzą się na Wigilii Paschalnej. Liturgia rozpoczyna się przed kościołem, aby kapłan mógł poświęcić ogień i zapalić paschał, symbol Zmartwychwstałego Chrystusa. Znajdują się na nim charakterystyczne symbole: krzyż, pięć ziaren kadzidła (pięć ran Chrystusa), pierwsza i ostania litera alfabetu greckiego i bieżący rok. Podczas procesji do kościoła wierni zapalają od paschału przyniesione świece. Po dojściu do ołtarza kapłan śpiewa najpiękniejszy hymn Exultet (Orędzie paschalne). Następuje liturgia Słowa, podczas której czytanych jest kilka fragmentów Pisma Świętego, opisujących historię zbawienia: od stworzenia świata po zmartwychwstanie Jezusa. Podczas śpiewu „Chwała na wysokości” biją wszystkie dzwony. Ewangelię poprzedza uroczyste „Alleluja”.

Następną częścią jest liturgia chrzcielna. Na początku wzywamy wstawiennictwa świętych patronów, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Święcona jest woda chrzcielna, w której zanurzany jest paschał. Trzymając w rękach zapalone świece, odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne. Dalej następuje liturgia Eucharystii, a po niej rozpoczyna się procesja rezurekcyjna, w czasie której ogłaszamy całemu światu, że Pan zmartwychwstał, podobnie jak niewiasty, które idąc do grobu skoro świt, zastały go pustym.

Gorąco i z całego serca zachęcam do licznego i świadomego uczestnictwa w Triduum Paschalnym, abyśmy z wiarą, nadzieją i miłością głosili całemu światu zmartwychwstałego Chrystusa.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki