Logo Przewdonik Katolicki

Bilans dwóch lat

Marcin Jarzembowski
Fot.

W drugą rocznicę powstania diecezji, w bydgoskiej katedrze (25 marca) odprawiono uroczystą Mszę św. z udziałem władz miejskich i wojewódzkich. Diecezja bydgoska, obok świdnickiej, jest jedną z najmłodszych w Polsce. Została powołana na mocy decyzji Jana Pawła II 25 marca 2004 roku. Diecezja powstaje po to, aby usprawnić działanie Kościoła, który istnieje w pewnej zbiorowości....

W drugą rocznicę powstania diecezji, w bydgoskiej katedrze (25 marca) odprawiono uroczystą Mszę św. z udziałem władz miejskich i wojewódzkich. Diecezja bydgoska, obok świdnickiej, jest jedną z najmłodszych w Polsce. Została powołana na mocy decyzji Jana Pawła II 25 marca 2004 roku.

Diecezja powstaje po to, aby usprawnić działanie Kościoła, który istnieje w pewnej zbiorowości. Najważniejszym zadaniem jest troska o drugiego człowieka i jego powołanie, dla którego znalazł się na tym świecie. Wspólnota lokalna, jaką jest diecezja, ma w tym pomóc – przyznał bp Jan Tyrawa.

Zdaniem kanclerza Kurii Diecezjalnej, ks. dr. Lecha Bilickiego, dwa lata to okres, który daje wyraźny obraz życia Kościoła w Bydgoszczy. – To czas, kiedy wiele rzeczy się rodzi i utrwala – podkreśla. – Oczywiście, wiele przed nami, zwłaszcza w perspektywie utworzenia wszystkich instytucji – trybunału, czyli sądu biskupiego, oraz powołania diecezjalnej rady duszpasterskiej. Ciągle brakuje księży, którzy byliby przygotowani i zdolni podjąć się tych zadań.

Ksiądz Henryk Lesner, proboszcz parafii w Sępólnie Krajeńskim, przyznaje, że dzięki powołaniu diecezji bydgoskiej ma bliższy i lepszy kontakt z biskupem i kurią. – Jest się bardziej u siebie – przyznał. Także świeccy czują się zjednoczeni – często gromadzą się w katedrze. – Cieszymy się, że Ojciec Święty zdążył. Jesteśmy z tego dumni, że nie tylko Toruń, ale także Bydgoszcz ma biskupa i własną diecezję. Teraz powinniśmy się modlić o wiarę i lepszy rozwój – mówili obecni na uroczystościach parafianie.

Podczas Mszy św. specjalne podziękowania na ręce biskupa bydgoskiego złożył wojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, który podkreślił prężną działalność wielu instytucji kościelnych, w tym bydgoskiej Caritas i Fundacji „Wiatrak”.

Diecezja bydgoska jest zorganizowana w 145 parafiach i podzielona na 15 dekanatów. Liczba mieszkańców wynosi blisko 600 tysięcy. Jej stolicą jest miasto Bydgoszcz, a patronami: Matka Boża Pięknej Miłości i bł. bp Michał Kozal.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki