Logo Przewdonik Katolicki

Wypełniajmy śluby

Hubert Kubica
Fot.

Z okazji 350. rocznicy Ślubów Jana Kazimierza abp Stanisław Gądecki odprawił 1 kwietnia w poznańskiej bazylice archikatedralnej uroczystą Mszę św. W kazaniu metropolita poznański podkreślił, że śluby, które Jan Kazimierz złożył 1 kwietnia 1956 roku, trzeba wypełniać w dwóch aspektach: religijnym i społecznym. Religijnym, ponieważ dziś, co prawda, nie ma potopu zbrojnego,...

Z okazji 350. rocznicy Ślubów Jana Kazimierza abp Stanisław Gądecki odprawił 1 kwietnia w poznańskiej bazylice archikatedralnej uroczystą Mszę św.

W kazaniu metropolita poznański podkreślił, że śluby, które Jan Kazimierz złożył 1 kwietnia 1956 roku, trzeba wypełniać w dwóch aspektach: religijnym i społecznym. Religijnym, ponieważ dziś, co prawda, nie ma „potopu zbrojnego”, ale doświadczamy „potopu ideologicznego”. Czasy, w których żyjemy, prowadzą ludzi do zagubienia, pojawia się religijna obojętność i zeświecczenie. Aspekt społeczny to czuwanie państwa „nad realizowaniem praw ludzkich w dziedzinie gospodarczej”. Ta odpowiedzialność spoczywa także na zrzeszeniach i grupach, z których składa się społeczeństwo. Po zakończeniu Mszy św. odbyła się inscenizacja ślubów w wykonaniu aktorów Teatru Nowego w Poznaniu, Marii Rybarczyk i Waldemara Szczepaniaka.

W piątek 31 marca odbyła się sesja naukowa poświęcona znaczeniu ślubów dla Polski oraz historii kultu maryjnego. Wykłady wygłosili dr Maciej Franz (UAM) i ks. dr Michał Maciołka. Obchody zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki