Logo Przewdonik Katolicki

E-mail z Lichenia - O wiarę mocną, żywą i dojrzałą

Aneta Kwiatkowska
Fot.

Sanktuarium maryjne w Licheniu przygotowało pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. Będą one rozdawane wiernym podczas licheńskich obchodów pierwszej rocznicy śmierci Papieża. Na awersie obrazka widać sylwetkę Ojca Świętego na tle zachodzącego słońca. Na odwrocie widnieje napis: Nie płaczę, że mi go zabrałeś, lecz dziękuję Ci Panie, że mi go dałeś...

Sanktuarium maryjne w Licheniu przygotowało pamiątkowe obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. Będą one rozdawane wiernym podczas licheńskich obchodów pierwszej rocznicy śmierci Papieża.

Na awersie obrazka widać sylwetkę Ojca Świętego na tle zachodzącego słońca. Na odwrocie widnieje napis: „«Nie płaczę, że mi go zabrałeś, lecz dziękuję Ci Panie, że mi go dałeś» (św. Ambroży). Pamiątka uczestnictwa w uroczystościach pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Licheń, 2 kwietnia 2006 r.”.

Pielgrzymi, którzy regularnie przyjeżdżają do Lichenia na uroczystości związane z osobą Jana Pawła II, mają już kolekcję takich obrazków. Pierwszy trafił do rąk wiernych po śmierci Papieża. Drugi, opatrzony słowami Ojca Świętego na temat sakramentu pokuty, duchowni wręczali penitentom. Zachęcali w ten sposób do kierowania się w życiu nauczaniem Jana Pawła II. Trzeci ukazał się 16 października 2005 r., czyli z okazji pierwszego Dnia Papieskiego obchodzonego bez Jana Pawła II. Teraz wydano czwarty.

Serie obrazków są spójne pod względem wielkości i formy graficznej. Na pierwszej stronie zawsze widnieje zdjęcie Papieża, na odwrocie, na czerwonym tle, białymi literami wydrukowana jest modlitwa albo cytat i „metryczka”, czyli data i charakter upamiętnianej uroczystości. Obrazki mają kształt i format karty bankomatowej. To podoba się wiernym, którzy dzięki temu mogą mieć wizerunek Ojca Świętego zawsze przy sobie.

W sanktuarium obchody pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II rozpoczną się 31 marca otwarciem wystawy fotograficznej upamiętniającej uroczystości pogrzebowe. Ekspozycji towarzyszyć będą słowa Papieża. „Postawcie wszystko na miłość”. Zobaczymy na niej ponad 20 fotogramów wykonanych dla sanktuarium przez poznańskiego fotografika Wojciecha Robakowskiego. Opatrzone cytatami o miłości, pochodzącymi z przemówień Jana Pawła II, będą wyeksponowane w podziemiach bazyliki, przy wejściu do świątyni. Wielu chętnych obejrzy na pewno tzw. stałą wystawę papieską, znajdującą się w kaplicy Piety. Składają się na nią fotogramy autorstwa Grzegorza Gałązki, fotoreportera spod Kalisza, który towarzyszył Papieżowi podczas wielu podróży apostolskich.

Najważniejszym wydarzeniem licheńskich uroczystości będzie Msza św. odprawiona w bazylice w niedzielę 2 kwietnia o godz. 20. Przewodniczyć jej będzie ordynariusz włocławski Wiesław Alojzy Mering. Po Eucharystii wierni ze świecami przejdą pod pomnik Papieża, gdzie o godz. 21.37 oddadzą hołd zmarłemu Janowi Pawłowi II i zaśpiewają „Barkę”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki