Logo Przewdonik Katolicki

Gdzie miłość, gdzie dobroć?

Tomasz Sawic
Fot.

W 1998 r. w państwach członkowskich Rady Europy oraz w Unii Europejskiej ustanowiono Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw przypadający na 22 lutego. W Polsce w tym roku obchodziliśmy go po raz czwarty. Z tej okazji w prokuraturach i sądach ofiarom przestępstw oferowana była nieodpłatna pomoc w postaci poradnictwa. W Sądzie Rejonowym we Włocławku w dniach 22-28 lutego udzielano porad...

W 1998 r. w państwach członkowskich Rady Europy oraz w Unii Europejskiej ustanowiono Międzynarodowy Dzień Ofiar Przestępstw przypadający na 22 lutego. W Polsce w tym roku obchodziliśmy go po raz czwarty.

Z tej okazji w prokuraturach i sądach ofiarom przestępstw oferowana była nieodpłatna pomoc w postaci poradnictwa. W Sądzie Rejonowym we Włocławku w dniach 22-28 lutego udzielano porad prawnych; tak samo było w Prokuraturze Okręgowej we Włocławku oraz w prokuraturach rejonowych we Włocławku, Radziejowie, Aleksandrowie Kujawskim i Lipnie.

Warto podkreślić, że obecnie pokrzywdzeni mogą znaleźć kontakt z organizacjami udzielającymi pomocy ofiarom przestępstw dzięki internetowej bazie danych. Można ją znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich. Głównym koordynatorem programu pomocy ofiarom przestępstw jest przy Rzeczniku Praw Obywatelskich Monika Płatek. Według niej baza danych ma znacznie ułatwić poszkodowanym odnalezienie instytucji, mogącej udzielić im specjalistycznej pomocy, np. psychologicznej. Baza danych jest stale aktualizowana. Monika Płatek zwraca uwagę na fakt, że istnieją w Polsce obszary – szczególnie wiejskie – gdzie ofiary przestępstw nie mogą liczyć praktycznie na żadną pomoc.

* * *

Artykuł 49. Kodeksu prawa karnego mówi, że pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo. Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z organizacjami rządowymi i pozarządowymi przygotowało Kartę Praw Ofiary, która „powołuje się na zagwarantowaną w Konstytucji przyrodzoną i niezbywalną godność człowieka i obywatela, będącą źródłem jego wolności i praw”. W ostatnim czasie katalog praw pokrzywdzonego został znacznie poszerzony. Karta jest zatem zestawieniem obowiązujących praw przysługujących ofiarom przestępstw wraz z instrukcją, konkretnie czego i od kogo ofiary przestępstw mogą się domagać.

„Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego” – śpiewamy w kościelnej pieśni. Bóg i miłość są nierozłączne. Jeśli z relacji międzyludzkich usuwany jest Bóg, to nie będzie tam również ani miłości, ani dobroci. Ich miejsce zajmie pustka, z której zrodzą się niechęć, gniew, nienawiść, przemoc, a nawet śmierć. Modląc się za ofiary przestępstw, prośmy Boga, by dał im zdolność przebaczenia, pozwolił ujrzeć dobroć w oczach innych ludzi i jej zaznać. Prośmy, by mogli nadal wierzyć w miłość.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki