W Kole n. Wartą, w 1986 r. powołano do istnienia Koło Pomocy Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. W 1992 r. zostało ono przekształcone w terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Obecnie zrzesza ono około 160 członków.
Na przestrzeni czasu przybywało kolejnych form działalności koła. W 1994 r. otwarto Warsztat Terapii Zajęciowej dla młodzieży powyżej 16. roku życia. Działa on przez pięć dni w tygodniu, po osiem godzin dziennie. W pracowniach: gospodarstwa domowego, artystycznej, krawiecko-tkackiej, ogrodniczej, techniczno-informatycznej oraz dwóch stolarskich rozwija swe umiejętności około 40 osób. W ramach terapii zajęciowej wykonują one wiele pięknych przedmiotów, które można nabyć bądź zamówić. Warsztat daje zatrudnienie 17 pracownikom (13 i pół etatu). Zgodnie z założeniami ustawodawcy, poprzez zajęcia w WTZ zmierza się do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestników, by mogli oni możliwie niezależnie i aktywnie żyć w środowisku. Młodzież ma swój klub sportowy. Zawodnicy zdobyli już wiele medali, biorąc udział w wojewódzkich i ogólnopolskich olimpiadach specjalnych.
Dobrym duchem całego przedsięwzięcia jest Eugenia Peda, która już w latach 80. ub.w. zaangażowała się w sprawy dotyczące losu dzieci o obniżonym intelekcie. Wytrwale zabiegała o powstanie w mieście skupiającego je ośrodka. Mimo upływu lat z bólem wspomina obrazy z przeszłości: – Widziałam, jak zdrowe dzieci próbowały nakarmić niepełnosprawnego umysłowo kolegę odpadami ze śmietnika, pamiętam okoliczności wypadku, gdy w bajorze, tuż przy domu utonął upośledzony chłopiec; znam przypadek zamykanego w łazience niepełnosprawnego dziecka – znało tylko zabawy związane z kranem i wodą. Te wstrząsające wydarzenia i przekonanie, że służy dobrej sprawie, dodawała pani Eugenii sił. Ostatecznie wywalczyła lepszy los dla tylu ludzi! Wywalczyła, gdyż osób i środowisk nieżyczliwych jej działaniom było wiele.
W 1995 r. w uznaniu zasług za działalność społeczną na rzecz dzieci Eugenia Peda otrzymała tytuł „Człowieka Roku 1995 województwa konińskiego”. Nominowana do tytułu „Człowieka Wielkiego Serca” (plebiscyt TVP). W 1998 r. odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1999 r., miesiąc po tym, gdy została bohaterką programu telewizyjnego „Zwyczajni – niezwyczajni” otrzymała Medal Miasta Koła za działalność społeczną.