Logo Przewdonik Katolicki

Prezbiterzy w Hiszpanii

ks. Mariusz Kuciński
Fot.

Czy święta Teresa i święty Jan od Krzyża, reformatorzy Kościoła hiszpańskiego w XVI w., mają nam dzisiaj coś do powiedzenia? Czy zapoczątkowana przez nich reforma może być przykładem dla nas? Nad tymi i podobnymi zagadnieniami zastanawiało się przeszło dwustu prezbiterów Drogi Neokatechumenalnej podczas konwiwencji w Hiszpanii. W dniach od 21 do 28 stycznia odbyła się konwiwencja...

Czy święta Teresa i święty Jan od Krzyża, reformatorzy Kościoła hiszpańskiego w XVI w., mają nam dzisiaj coś do powiedzenia? Czy zapoczątkowana przez nich reforma może być przykładem dla nas? Nad tymi i podobnymi zagadnieniami zastanawiało się przeszło dwustu prezbiterów Drogi Neokatechumenalnej podczas konwiwencji w Hiszpanii.W dniach od 21 do 28 stycznia odbyła się konwiwencja dla proboszczów i innych prezbiterów z całej Polski. Organizatorem jej była ekipa katechistów odpowiedzialnych za Drogę Neokatechumenalną w Polsce: Stefano Gennarini, Silvana Venditti i ksiądz Livio Orshingher. W konwiwencji wzięło udział również sześciu księży biskupów - czterech ordynariuszy: z Pelplina ks. bp Jan Szlaga, z Torunia ks. bp Andrzej Suski, z Siedlec ks. bp Zbigniew Kiernikowski i z Charkowa na Ukrainie ks. bp Stanisław Padewski oraz dwóch pomocniczych: z Radomia ks. bp Stefan Siczek i z Elbląga Józef Wysocki.
Konwiwencja rozpoczęła się od liturgii pokutnej celebrowanej w klasztorze św. Teresy Encarnacion w Avila. Gorliwość świętej o pełniejsze wypełnianie woli Bożej oraz przykład z przebiciem serca strzałą przez anioła, by służyć Bogu niepodzielnym sercem, były zaproszeniem do rozpalenia w sobie na nowo charyzmatu otrzymanego w czasie święceń. Święta Teresa poprzez małe wspólnoty, klasztory karmelitańskie reformowane, odnowiła zakon karmelitański, natomiast my dzisiaj jesteśmy zapraszani, by przez małe wspólnoty odnawiać parafie.

Również dla tych, co odeszliW programie konwiwencji było również odwiedzenie domu Kiko Arguello (założyciela Drogi Neokatechumenalnej) w Madrycie i spotkanie z częścią pierwszej wspólnoty, która z pozwolenia biskupa miejsca celebruje tam swoje Eucharystie, gdyż w parafii brakuje miejsca dla wszystkich wspólnot. Następnie zwiedzano Centrum Neokatechumenalne Madrytu La Pizarra i trzy parafie, w których dla potrzeb wspólnot zbudowano nowoczesne katechumenia (sale, w których mogą spotykać się różne wspólnoty parafialne i odprawiać tam swoje liturgie). Proboszczowie tych parafii podkreślali, że do wspólnot neokatechumenalnych należy nie tylko bardzo dużo młodzieży, która normalnie coraz częściej nie jest zainteresowana Kościołem, ale również nie brakuje tam tych, którzy od Kościoła odeszli albo w ogóle do niego nie należeli. Proboszczowie ci podzielili się jednocześnie doświadczeniem tego, jak bardzo istotne dla ich ciągłego nawracania się są te wspólnoty.
Biskup Jan Szlaga, który uczestniczył już po raz drugi w takiej konwiwencji, zauważył, że są one potrzebne, aby ukazywać drogę, aby dzielić się ze sobą doświadczeniami szukania i razem iść w tym samym kierunku. Podkreślił również, że dziś jeszcze wielu ludzi chodzi do Kościoła, ale często nie wie, po co i cieszy się, że spełniło obowiązek.
Jako najważniejsze zadanie dla Kościoła na dziś ks. biskup wymienił rozwój różnorodnych form katechezy, szczególnie katechezy dorosłych. Natomiast w stosunku do kapłanów zauważył konieczność ich obecności w różnych grupach oraz to, by nie działali w pojedynkę, często nie licząc się z możliwościami nowych kierunków duszpasterstwa.

By dawać znakiNa zakończenie konwiwencji wszyscy jej uczestnicy mogli się spotkać z Kiko Arguello w parafii Świętej Katarzyny Labouré, gdzie wybudowano wielkie katechumenium, w którym każda wspólnota ma swoją salę. Dzieląc się swoim doświadczeniem z wielu lat katechizowania, zwrócił on uwagę na to, że Kościół powołany jest do tego, by dawać znaki życia wiecznego we współczesnym świecie, że kapłan ma być pierwszy w parafii, w którym te znaki życia wiecznego poprzez miłość do nieprzyjaciół są obecne. Wobec rozwijającej się globalizacji, wobec wielkiej wioski globalnej potrzeba, by parafia była wioską niebieską, gdzie jest miejsce dla wszystkich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki