Logo Przewdonik Katolicki

Łąka w sprayu

Magdalena Rak
Fot.

Najbardziej popularne są syntetyczne odświeżacze powietrza w aerozolu lub żelu. Zwolennicy egzotyki mogą wybrać kadzidełka lub wonne świece. Kto liczy na długotrwały efekt, nie zawiedzie się na elektrycznych odświeżaczach, które działają nawet przez 70 dni. Za niewielkie pieniądze można sprawić, by mieszkanie pachniało lasem, morską bryzą lub... kawą. Większość odświeżaczy...

Najbardziej popularne są syntetyczne odświeżacze powietrza w aerozolu lub żelu. Zwolennicy egzotyki mogą wybrać kadzidełka lub wonne świece. Kto liczy na długotrwały efekt, nie zawiedzie się na elektrycznych odświeżaczach, które działają nawet przez 70 dni.Za niewielkie pieniądze można sprawić, by mieszkanie pachniało lasem, morską bryzą lub... kawą. Większość odświeżaczy jest produkowana na bazie aromatów syntetycznych, ale są i takie, które zawierają naturalne olejki eteryczne.

Las w mieszkaniuNajpopularniejsze odświeżacze powietrza to te, które działają błyskawicznie i to w sposób zanadto nieabsorbujący naszej uwagi. Ot, jedno psiknięcie sprayem o zapachu leśnych kwiatów, lawendy, sosen albo zapachu morskim. Kosztują około 10 złotych. Coraz częściej kupujemy odświeżacze w elektrycznych dyfuzorach. Do specjalnej wtyczki wkłada się pojemnik z substancją zapachową. Całość podłącza się do prądu, który ogrzewa pojemniczek, przez co zapach swobodnie ulatnia się przez 30-70 dni (w zależności od producenta). Urządzenie kosztuje w granicach 20 złotych.
Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest tzw. minispray. Przytwierdza się go do ściany, pojemnik z samą substancją zapachową jest wymienny, a sposób użycia - jak nazwa wskazuje. Wystarczy nacisnąć i w powietrzu rozpylane są drobinki zapachu.
Innym rozwiązaniem są odświeżacze w żelu, które stawia się na podłodze, lub nasączone olejkiem wiszące bibeloty w kształcie np. drzewka. Ich bardziej naturalną alternatywą są kawałki miękkiego drewna w kształcie kulki, walca czy kostki nasączane olejkami eterycznymi. Zestaw: drewniana kulka i syntetyczny olejek, kosztuje około 4 złotych. Jeśli chce się jednak używać olejków naturalnych, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 8-10 zł za flakonik.

Mgiełka z Dalekiego WschoduOsoby ceniące sobie nutkę egzotyki z pewnością wybiorą powracające do łask kadzidełka, które za niewielką cenę można kupić właściwie w każdym sklepie indyjskim. Tam również można nabyć misternie zdobione podstawki do kadzidełek. Najpopularniejsze zapachy to drzewo sandałowe, jaśmin i wanilia. Ci, którym nie odpowiada przyciężkawy zapach kadzidełek, mogą kupić świece zapachowe. Nie dość, że roztaczają wokół siebie przyjemną woń (kwiatową, owocową, również kawową), to dodatkowo mogą stanowić element wystroju mieszkania. Koszt zapachowej świecy jest wyższy i może osiągać pułap nawet 40 złotych.

Kolorowe odświeżanieKorzystający z odświeżaczy powietrza w większości używają kilku różnych preparatów. Począwszy od tych stosowanych do toalet, przez odświeżacze powietrza o różnych konsystencjach. Kupując każdy z osobna, często nie sposób przewidzieć, jaką kompozycję stworzą, gdy zapachy się pomieszają. A ta nie zawsze musi być przyjemna. Aby zapachy ze sobą harmonizowały, warto zdecydować się na całą serię preparatów o jednej nucie. Producenci wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, oferują całe serie produktów zawierające np. odświeżacz powietrza w sprayu, w żelu, dyfuzor, a także preparaty odświeżająco-czyszczące do toalet. Na ogół gama zapachowa jest oznaczona jednoznacznie kojarzącym się kolorem. I tak - błękitne to z reguły zapachy morskie, zielone - leśne, żółte lub pomarańczowe to wonie, w których dominują cytrusy. Zapachy kwiatowe oznaczane są na ogół kolorem różowym, czerwonym bądź purpurowym.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki