Logo Przewdonik Katolicki

Kościół w Polsce i na świecie

PK
Fot.

Dzień Modlitwy i Pomocy We wszystkich parafiach w Polsce i w placówkach polonijnych na świecie czwartego grudnia odprawiane były Msze św. w intencji Kościoła na Wschodzie, a przed świątyniami zbierane były ofiary do puszek na pomoc tamtejszym katolikom. W zeszłym roku w wyniku takiej zbiórki zgromadzono ponad 1,7 mln zł. Ofiary można wpłacać na konto: Zespół Pomocy Kościelnej...

Dzień Modlitwy i PomocyWe wszystkich parafiach w Polsce i w placówkach polonijnych na świecie czwartego grudnia odprawiane były Msze św. w intencji Kościoła na Wschodzie, a przed świątyniami zbierane były ofiary do puszek na pomoc tamtejszym katolikom. W zeszłym roku w wyniku takiej zbiórki zgromadzono ponad 1,7 mln zł. Ofiary można wpłacać na konto: Zespół Pomocy Kościelnej dla Katolików na Wschodzie, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, Bank Zachodni WBK I O/Warszawa nr 89 1090 1014 0000 0000 0301 4449 (wpłaty w złotówkach), nr 67 1090 1014 0000 0000 0302 1053 (wpłaty w dolarach), nr 10 1090 1014 0000 0000 0315 8267 (wpłaty w euro).
W drugą niedzielę Adwentu przypadł też obchodzony od trzech lat Dzień Modlitw za Bezrobotnych. Przed trzema laty Episkopat Polski zdecydował, że katolicy w sposób szczególny będą się modlić za osoby pozostające bez pracy 4 grudnia, kiedy Kościół wspomina św. Barbarę, patronkę górników. Kościół nie tylko zachęca do modlitwy za osoby bezrobotne, ale także podejmuje inicjatywy na rzecz ich aktywizacji. Bezrobocie dotyka w Polsce ok. 3 mln osób.

Instrukcja nt. kapłaństwa homoseksualistówCzynny homoseksualista ani osoba o głęboko zakorzenionych tendencjach homoseksualnych bądź wspierająca tzw. kulturę gejowską nie może być dopuszczona do święceń kapłańskich oraz przyjęta do seminarium duchownego - stwierdza nowa instrukcja Stolicy Apostolskiej, ogłoszona w Watykanie. Instrukcja jest dokumentem przygotowanym przez Kongregację Wychowania Katolickiego Stolicy Apostolskiej, na czele której stoi polski kardynał Zenon Grocholewski. Przed publikacją - jak czytamy - zatwierdził ją oraz nakazał jej publikację Ojciec Święty Benedykt XVI.

Pożegnanie Stolicy MądrościW poznańskim kościele pw. św. Rocha odbyło się pożegnanie obrazu Matki Bożej "Sedes Sapientiae" (Stolicy Mądrości). Ikona ta przez cały ubiegły rok pielgrzymowała po Polsce, odwiedzając wszystkie ośrodki akademickie. Obraz otrzymali przedstawiciele poznańskiego duszpasterstwa akademickiego w grudniu ubiegłego roku z rąk Sługi Bożego Papieża Jana Pawła II. Teraz zostanie on przekazany Benedyktowi XVI podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie, skąd uda się do Bułgarii. Ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości to dar Papieża dla środowisk akademickich całego świata. Uroczyste przekazanie ikony odbyło się we wrześniu 2000 roku na Placu św. Piotra w Rzymie podczas spotkania Jana Pawła II z nauczycielami akademickimi i studentami. Dotychczas ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości odwiedziła: Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję, Anglię.

Odsłonięcie pomnika kard. KominkaZ okazji 40. rocznicy orędzia biskupów polskich i niemieckich we Wrocławiu odsłonięto pomnik jego pomysłodawcy kard. Bolesława Kominka. Poświęcenia monumentu dokonał abp Marian Gołębiewski. W uroczystościach wzięli udział goście z Republiki Federalnej Niemiec i Polski. Wydarzenie odsłonięcia pomnika wybitnego hierarchy wrocławskiego poprzedziła sesja naukowa poświęcona jego osobie, treści i znaczeniu pamiętnego listu do biskupów niemieckich oraz obecnym stosunkom Polski z jej zachodnim sąsiadem. Abp Gołębiewski wspominał swoje osobiste spotkania z poprzednikiem. Stwierdził, parafrazując Horacego, że kard. Kominek zbudował sobie pomnik już za życia.
Pomnik stanął na skwerze na wyspie Piasek. U jego podstawy odczytać można słynne słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".

Święcenia wietnamskich kapłanówPrefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Crescenzio Sepe wyświęcił w katedrze św. Józefa w Hanoi 57 księży. Ponadtrzygodzinna uroczystość, pierwsza od ponad dziesięciu lat w Wietnamie Północnym na taką skalę, zgromadziła wielu hierarchów i liczne rzesze wiernych ze stolicy i z innych miast, zwłaszcza z tych, z których pochodzą neoprezbiterzy. Wielotysięczny tłum wypełnił nie tylko szczelnie świątynię, ale także okoliczne place i ulice. - Tak duża liczba nowych kapłanów jest wielkim skarbem dla całego Kościoła w tym azjatyckim kraju, odczuwającym od dawna wielkie braki duchownych - mówił arcybiskup hanojski Joseph Ngo Quang Kiet. Na uroczystości nie było żadnego przedstawiciela władz. W kazaniu do neoprezbiterów kardynał Sepe mówił o ich misji, jaką mają do spełnienia w 80-milionowym społeczeństwie, w którym katolików jest jedynie nieco ponad 6 mln. Wydarzenie to świadczy o poprawie stosunków między Stolicą Apostolską a Wietnamem, czego potwierdzeniem są także najnowsze nominacje biskupie dla Kościoła w tym kraju. W ciągu jednego tygodnia Benedykt XVI mianował dwóch nowych biskupów.

Rok Jubileuszowy Towarzystwa JezusowegoW Javier, w Hiszpanii, w liturgiczne wspomnienie świętego Franciszka Ksawerego odbyła się inauguracja Roku Jubileuszowego Towarzystwa Jezusowego. W nadchodzącym roku Towarzystwo Jezusowe na całym świecie będzie obchodziło 450. rocznicę śmierci św. Ignacego z Loyoli, 500-lecie urodzin św. Franciszka Ksawerego i bł. Piotra Fabera. Ogólnopolska uroczystość otwierająca to wydarzenie była obchodzona w jezuickim kościele w Piotrkowie Trybunalskim. Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce. Prowincjał jezuitów Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej ojciec Dariusz Kowalczyk wręczył pamiątkowe medale i dyplomy dla najbardziej zasłużonych dobroczyńców pięknej barokowej świątyni pw. św. Franciszka Ksawerego. Na zakończenie została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego z udziałem prowincjałów zakonu oraz przedstawicieli wszystkich domów jezuickich w Polsce.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki