Logo Przewdonik Katolicki

Tradycja po ojcach

Włodzimierz Owczarek
Fot.

Przydrożne kapliczki są nieodrodnym elementem polskiego krajobrazu. Mijając je, zatrzymując się przy nich, myślimy: dlaczego zostały wzniesione, jakie wydarzenie, jakie okoliczności upamiętniają? Nasi przodkowie wznosili kapliczki i krzyże z wdzięczności Bogu, a także na różnego rodzaju zbiorowych mogiłach - na grobach poległych w walce, na pobojowiskach, na polach bitewnych. ...

Przydrożne kapliczki są nieodrodnym elementem polskiego krajobrazu. Mijając je, zatrzymując się przy nich, myślimy: dlaczego zostały wzniesione, jakie wydarzenie, jakie okoliczności upamiętniają? Nasi przodkowie wznosili kapliczki i krzyże z wdzięczności Bogu, a także na różnego rodzaju zbiorowych mogiłach - na grobach poległych w walce, na pobojowiskach, na polach bitewnych.Jedna z takich kapliczek-pomników znajduje się w miejscowości Zaborów, w parafii św. Rocha w Zygrach. Wzniesiona na mogile, upamiętnia poległych patriotów walczących w powstaniach: listopadowym (1830) i styczniowym (1863). Z inicjatywy proboszcza parafii ks. Dariusza Sieczkowskiego i władz samorządowych Zadzimia, w ostatnim czasie kapliczkę i przylegający do niej teren poddano starannej renowacji. W dniu Święta Niepodległości w miejscu tym ksiądz proboszcz odprawił Mszę św., podczas której poświęcił umieszczoną na ścianie kapliczki tablicę upamiętniającą poległych uczestników obydwu zrywów narodowych. Wcześniej odsłonili ją uroczyście wójt gminy Zadzim Włodzimierz Owczarek i przewodniczący Rady Gminy Wiesław Twardowski. W uroczystości uczestniczyli liczni parafianie, wśród nich przedstawiciele władz samorządowych.
Patronat nad kapliczką objęli uczniowie Zespołu Szkół w Zygrach. Niejako adoptując to miejsce, wcześniej dobrze poznali jego historię. Odtąd będą troszczyć się o ten pomnik pamięci.
Staramy się wychowywać młode pokolenie w duchu patriotycznym, uznając, że przekazywanie dziedzictwa kultury jest istotnym czynnikiem integrującym zbiorowość ludzką. Oby udział młodych w życiu naszej społeczności był świadomy i inwencyjny.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki