Logo Przewdonik Katolicki

Policjanci i proboszczowie

Witold Nowak
Fot.

E-mail z Lichenia 23 listopada br. w Licheniu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz specjaliści z zakresu zabezpieczeń i ochrony mienia przekonywali proboszczów do starannego dbania o obiekty sakralne. Uczyli też, czym jest terroryzm i jak powstają ładunki wybuchowe. W tym roku w Wielkopolsce odnotowaliśmy 77 zdarzeń o charakterze przestępczym. Są to włamania do kościołów,...

E-mail z Lichenia

23 listopada br. w Licheniu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koninie oraz specjaliści z zakresu zabezpieczeń i ochrony mienia przekonywali proboszczów do starannego dbania o obiekty sakralne. Uczyli też, czym jest terroryzm i jak powstają ładunki wybuchowe.W tym roku w Wielkopolsce odnotowaliśmy 77 zdarzeń o charakterze przestępczym. Są to włamania do kościołów, kradzieże mienia z kaplic i plebanii. Chcemy ostrzec proboszczów, gdyż to oni odpowiadają za to mienie przed parafianami - mówi nadkom. Henryk Gabryelczyk, specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Z kościołów ginie najczęściej sprzęt elektroniczny i nagłośnieniowy, ale zdarza się, sprawca wybija cegłą zabytkowy witraż. W ubiegłym roku bardzo często z polskich kościołów ginęły rzeźbione, drewniane aniołki, zdobiące ołtarze. - Nie chcemy straszyć, ale raczej uwrażliwić - mówi nadkom. Gabryelczyk. Dodaje, że wielu księży zdaje sobie sprawę, jak ważne są dobre zabezpieczenia.
Na miejsce konferencji policja wybrała Licheń, który każdego roku odwiedza około 2 mln pielgrzymów. Tutaj trzeba uważać zarówno na złodziei kieszonkowych, jak i podejrzanie wyglądające pakunki. - W tym sezonie było mniej kradzieży kieszonkowych niż jeszcze kilka lat temu. Oprócz systemów monitorujących, przez całą dobę pracuje służba porządkowa, która czuwa nad bezpieczeństwem sanktuarium - mówi kustosz, ks. Wiktor Gumienny.
Sanktuarium to także obiekt potencjalnych ataków terrorystycznych. Temat terroryzmu i ładunków wybuchowych poruszył podczas konferencji oficer Centralnego Biura Śledczego z Poznania.
Podczas spotkania w Domu Pielgrzyma "Arka" odbył się też pokaz otwierania zamków w drzwiach i pokonywania zabezpieczeń w oknach, który przeprowadzili specjaliści z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Poznaniu. Miał on uświadomić kapłanom, jak ważne jest stosowanie zamków posiadających certyfikaty.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki