Logo Przewdonik Katolicki

Szukać sercem

Danuta Chodera
Fot.

""Mały Książę" nie jest opowieścią o poszukiwaniu drogi przez pilota, który rozbił się na pustyni. Jest opowieścią o drodze, którą ma do przebycia każdy człowiek" - zauważył w komentarzu do kolejnej prezentacji z cyklu "Verba Sacra" ks. prof. Henryk Seweryniak z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. Spotkanie odbyło się w poniedziałkowy wieczór 21 listopada w Auli Uniwersyteckiej...

""Mały Książę" nie jest opowieścią o poszukiwaniu drogi przez pilota, który rozbił się na pustyni. Jest opowieścią o drodze, którą ma do przebycia każdy człowiek" - zauważył w komentarzu do kolejnej prezentacji z cyklu "Verba Sacra" ks. prof. Henryk Seweryniak z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. Spotkanie odbyło się w poniedziałkowy wieczór 21 listopada w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.Przewodnikiem na wspomnianej drodze może być Mały Książę - tytułowy bohater wciąż aktualnej i wzruszającej książki Antoine'a Saint-Exupéry'ego z 1943 r. W Auli UAM zarówno dzieci, stanowiące sporą część publiczności, jak i dorośli poddali się magii przygód Małego Księcia, które - z wielkim wyczuciem subtelności myślenia bohatera nie z tej ziemi - opowiadał im popularny aktor filmowy i teatralny, Piotr Skarga. Baśniowo-kojący nastrój wieczoru podkreślała łagodna muzyka wydobyta z wibrafonu (Izabella Effenberg), fortepianu (Lidia Sieczkowska) i kontrabasu (Michał Kwapisz).
"Zostaliśmy [...] stworzeni jako istoty w drodze: nie wystarczamy sobie, nie spełniamy się sami" - zaznaczył ks. prof. Seweryniak. A jednak nie wszyscy wyruszają w tę drogę w poszukiwaniu przyjaźni, miłości, jak to uczynił zakochany w róży, lecz niepewny jej i swego uczucia Mały Książę. Wielu dorosłych żyje wyłącznie dla siebie, wypełniając sobie życie bardzo "ważnymi", choć często bezsensownymi zajęciami, jak Król, który szuka poddanych, by im rozkazywać, czy Bankier przeliczający nieustannie miliony gwiazd, których uczynił się posiadaczem. Mały Książę, który na swojej maleńkiej planecie miał zaledwie jedną różę, którą podlewał codziennie, i trzy wulkany, które oczyszczał co tydzień, zupełnie nie rozumie, co daje Bankierowi posiadanie gwiazd: "Jeśli mam kwiat, mogę go zerwać i zabrać ze sobą. [...] A ty nie możesz zrywać gwiazd. [...] Jestem pożyteczny dla wulkanów, które posiadam, dla kwiatu, który jest mój. A jaką korzyść mają z ciebie gwiazdy?".
Spośród osób napotkanych na sąsiadujących planetach, jedynie Latarnik wydał mu się osobą, z którą mógłby się zaprzyjaźnić. On jeden nie zajmował się "tylko sobą" - był użyteczny. Tajemnicę przyjaźni odkrywa mu jednak w pełni dopiero lis, tłumacząc sens "zupełnie zapomnianego" pojęcia "oswajania", które znaczy tyle, co "stworzyć więzy". "[...] jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować. Będziesz dla mnie jedyny na świecie. I ja będę dla ciebie jedyny na świecie" - tłumaczy lis. W tym momencie Mały Książę zaczyna rozumieć, że ktoś go już kiedyś oswoił - róża, której miłości wcześniej nie rozumiał. "[...] jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku" - zachęca Małego Księcia lis, dodając, że poznaje się tylko to, co się oswoi. Jakże aktualnie brzmi diagnoza lisa: "Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc nie mają przyjaciół". Tajemnica przyjaźni, szczęścia, tłumaczy lis, jest bardzo prosta: "[...] dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". I dodaje: "Twoja róża ma dla ciebie tak wielkie znaczenie, ponieważ poświęciłeś jej wiele czasu". Ale ludzie zapomnieli o tej prawdzie, chcieliby mieć wszystko natychmiast - przyjaźń, miłość bez najmniejszego wysiłku. Nie chcą słyszeć uwagi lisa: "Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś". Szukają zatem swego szczęścia po całym świecie, choć to, czego szukają, może być ukryte w jednej róży rosnącej w ich własnym ogrodzie. "Lecz oczy są ślepe - przekonuje Mały Książę - Szukać należy sercem".

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki