Logo Przewdonik Katolicki

Zanim odbierzesz nowy samochód

Grzegorz Wojtaszek
Fot.

Kupując nowy samochód, wydajemy często na niego wszystkie posiadane oszczędności, a nawet zadłużamy się, by mieć swoje nowe upragnione auto. Warto więc, zanim wyjedziemy z salonu, zwrócić uwagę na parę szczegółów, tym bardziej, że możemy być tak emocjonalnie pobudzeni samym faktem odbioru nowego wymarzonego samochodu, że mogą nam umknąć istotne kwestie związane z transakcją....

Kupując nowy samochód, wydajemy często na niego wszystkie posiadane oszczędności, a nawet zadłużamy się, by mieć swoje nowe upragnione auto.Warto więc, zanim wyjedziemy z salonu, zwrócić uwagę na parę szczegółów, tym bardziej, że możemy być tak emocjonalnie pobudzeni samym faktem odbioru nowego wymarzonego samochodu, że mogą nam umknąć istotne kwestie związane z transakcją. Przy zapłacie za auto przelewem trzeba zachować potwierdzenie przelewu. Jeżeli zapłaciliśmy gotówką, to koniecznie musimy pamiętać o zabraniu od sprzedawcy potwierdzenia zapłaty. Jeśli takiego potwierdzenia nie odbierzemy, to nie mamy żadnego dokumentu, że za upragniony samochód zapłaciliśmy. O konsekwencjach nie trzeba chyba mówić.

Dokumentacja


Innym bardzo ważnym dokumentem, który koniecznie musimy odebrać, jest faktura za pojazd, zawierająca dane kupującego oraz sprzedającego, a także dane samochodu. Przed podpisaniem faktury i jej kopii, która przechowywana jest u dealera, warto ją uważnie przeczytać. Po jej podpisaniu trudno jest wyegzekwować jakiekolwiek błędy czy zmiany.
Kolejnym bardzo istotnym dokumentem, który powinien wręczyć nam dealer, jest karta pojazdu - to coś w rodzaju dowodu osobistego auta. Dokument ten przyda się nam, co prawda, dopiero w momencie odsprzedaży samochodu, ale musimy wiedzieć też, że bez karty pojazdu nie sprzedamy naszego samochodu. Posiadanie tego dokumentu jest koniecznym warunkiem przy rejestracji auta.
Od sprzedawcy musimy także otrzymać książkę gwarancyjną wraz z książką serwisową oraz instrukcję obsługi. Oczywiście książka musi być opieczętowana firmową pieczątką. Musi się w niej znajdować też kilka informacji, np. data odbioru auta. Od tej daty zaczyna się liczyć czas gwarancji na samochód. W książce serwisowej musi też znajdować się termin następnego przeglądu. Książka oczywiście powinna posiadać dane dotyczące zakupionego auta takie jak numery nadwozia, numery silnika itd. Jeśli w naszym samochodzie były w serwisie montowane dodatkowe urządzenia typu radio lub autoalarm, to powinniśmy na te elementy otrzymać karty gwarancyjne wraz z instrukcją obsługi.
Następnym bardzo ważnym dokumentem, który powinniśmy otrzymać, jest świadectwo homologacji wystawione przez producenta auta. Jest to potwierdzenie, że samochód spełnia wszystkie normy i jest dopuszczony do ruchu. Po załatwieniu formalności związanych z dokumentacją możemy obejrzeć wybrany przez nas model. Tutaj także należy zwrócić uwagę na kilka spraw. Po pierwsze, musimy sprawdzić, czy pojazd posiada takie wyposażenie, jakie ustaliliśmy przy zamówieniu. Sugeruję także dokładne oględziny auta, dlatego że jakiekolwiek rysy czy też uszkodzenia tapicerki zauważone po opuszczeniu z salonu nie będą oczywiście uwzględnione przez dealera. Od sprzedawcy powinniśmy oczekiwać objaśnienia obsługi samochodu.
Dopiero po tych wszystkich czynnościach możemy podpisać protokół odbioru auta. Jeśli dostrzegliśmy jakieś braki lub błędy, to winniśmy wszystko spisać na papierze, gdzie wpisujemy rodzaj usterki lub jakiś brak oraz termin usunięcia błędu lub uzupełnienia braku. Oczywiście dokument musi podpisać przedstawiciel dealera. A potem to już tylko... szerokiej drogi.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki