Organy w komornickiej świątyni

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w podpoznańskich Komornikach ma szansę stać się lokalnym centrum kultury muzycznej. Wszystko za sprawą starań miejscowego proboszcza ks. kanonika Jerzego Kaźmierczyka, władz gminy Komorniki, wspólnoty parafialnej oraz organistów. Już w sobotę 26 listopada o godz. 19 w neobarokowej zabytkowej świątyni odbędzie się kolejny - II Koncert Organowy.



Z...
Czyta się kilka minut

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła w podpoznańskich Komornikach ma szansę stać się lokalnym centrum kultury muzycznej. Wszystko za sprawą starań miejscowego proboszcza ks. kanonika Jerzego Kaźmierczyka, władz gminy Komorniki, wspólnoty parafialnej oraz organistów. Już w sobotę 26 listopada o godz. 19 w neobarokowej zabytkowej świątyni odbędzie się kolejny - II Koncert Organowy.

Z ks. kan. Jerzym Kaźmierczykiem, dziekanem lubońskim i proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach, rozmawia Adam Suwart

Dlaczego właśnie w kościele w Komornikach będą odbywać się koncerty?

- Przyczyn jest kilka. Sama myśl zrodziła się podczas mojej rozmowy z wójtem Komornik Janem Brodą i dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury - panem Pawlikiem. Bezpośrednim impulsem był pobyt młodego wirtuoza organów wywodzącego się z Komornik, a uczącego się w Londynie - Krzysztofa Czerwińskiego. Ponadto niedawno odnowiliśmy nasze zabytkowe organy i chcemy prezentować piękno ich brzmienia.

Czy już odbyły się takie koncerty i jakie są plany na przyszłość?

- Pierwszy koncert odbył się 3 września w przeddzień gminnych dożynek. Kościół był wtedy pełen ludzi. Otwarto wówczas i poświęcono organy po renowacji. Najbliższy koncert przewidziany jest na 26 listopada na godz. 19. Kolejne, już na wiosnę przyszłego roku. Wtedy też zorganizujemy Komornicki Festiwal Muzyki Organowej. Poza wzbogacaniem życia kulturalnego parafii i gminy zależy nam na oddaniu hołdu moim poprzednikom, np. wybitnemu kapłanowi, proboszczowi komornickiemu w latach 1900-1936, ks. kan. Stanisławowi Gładyszowi.

Organy w Komornikach wybudowała w roku 1912 niemiecka firma Felkner z Bydgoszczy. Ostatniej gruntownej naprawy dokonała w 2005 r. firma organmistrzowska Marka Cepki z Popowa za bezpośrednim staraniem ks. kan. Jerzego Kaźmierczyka. Instrument posiada 18 głosów, trakturę elektropneumatyczną, wiatrownice stożkowe, 2 miechy pływakowe, dmuchawę elektryczną i kontuar wolno stojący. Utrzymany jest w estetyce neobarokowej

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 47/2005