Logo Przewdonik Katolicki

Kościół na świecie

PK
Fot.

Kościół odbija się w Eucharystii jak w ''soczewce'' - Eucharystię można by także uznać za "soczewkę", przez którą należy stale weryfikować oblicze i drogę Kościoła, który Chrystus założył po to, aby każdy człowiek mógł poznać miłość Boga i odnaleźć w niej pełnię życia. Dlatego umiłowany Papież Jan Paweł II chciał poświęcić Eucharystii cały rok, który zakończy...

Kościół odbija się w Eucharystii jak w ''soczewce''



- Eucharystię można by także uznać za "soczewkę", przez którą należy stale weryfikować oblicze i drogę Kościoła, który Chrystus założył po to, aby każdy człowiek mógł poznać miłość Boga i odnaleźć w niej pełnię życia. Dlatego umiłowany Papież Jan Paweł II chciał poświęcić Eucharystii cały rok, który zakończy się wraz ze zgromadzeniem synodalnym 23 października, w niedzielę, w którą obchodzić będziemy Światowy Dzień Misyjny - powiedział Benedykt XVI w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański w Watykanie. Papież nawiązał do rozpoczętego uroczystą Mszą św. XI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat Eucharystii. Pozdrawiając Polaków, zachęcił ich do odmawiania Różańca w październiku.



Benedykt XVI zwrócił uwagę na związek tajemnicy Eucharystii z misyjną działalnością Kościoła. - Eucharystia bowiem stanowi centrum napędowe całej ewangelizacyjnej działalności Kościoła, jest trochę tym, czym serce dla ludzkiego ciała - powiedział Papież, zaznaczając, że bez niej wspólnoty chrześcijańskie utraciłyby swą autentyczną naturę. - Tylko jako "eucharystyczne" mogą one przekazywać ludziom Chrystusa, a nie jedynie, choćby najszlachetniejsze i ważkie idee i wartości - podkreślił Ojciec Święty. Papież przypomniał, że "Eucharystia ukształtowała wybitnych apostołów misjonarzy różnego stanu: biskupów, kapłanów, zakonników, świeckich; świętych życia czynnego i kontemplacyjnego. Papież wymienił św. Franciszka Ksawerego, którego miłość do Chrystusa popchnęła aż na Daleki Wschód, by głosić Ewangelię oraz św. Teresę z Lisieux, która żyła w klauzurze żarliwym duchem apostolskim, czym zasłużyła sobie na to, że ogłoszono ją wraz ze świętym Franciszkiem Ksawerym patronką działalności misyjnej Kościoła".
Papież wezwał do modlitwy za prace rozpoczętego Synodu biskupów i zawierzył je Matce Bożej. - Prośmy z ufnością nade wszystko błogosławioną Maryję Pannę, którą 7 października czcić będziemy jako Matkę Bożą Różańcową - powiedział. Benedykt XVI wskazał na znaczenie modlitwy różańcowej, podczas której prowadzeni przez Niebieską Matkę Pana kierujemy wzrok na oblicze Odkupiciela, abyśmy dostosowali się do jego tajemnic radości, światła, bólu i chwały. Benedykt XVI po raz kolejny nawiązał do osoby zmarłego Jana Pawła II, co przez zebranych na Placu św. Piotra pielgrzymów zostało powitane gromkimi brawami. - Jesteśmy świadkami opatrznościowego odrodzenia tej prastarej modlitwy, także dzięki przykładowi i nauczaniu umiłowanego Papieża Jana Pawła II. Zapraszam was, byście przeczytali na nowo jego list apostolski "Rosarium Virginis Mariae" i wprowadzili w czyn jego wskazania w wymiarze osobistym, rodzinnym i wspólnotowym - powiedział na zakończenie Ojciec Święty.
Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Papież powiedział: "Pozdrawiam wszystkich Polaków. Waszym modlitwom polecam obrady Synodu biskupów o Eucharystii. Zachęcam was tu obecnych i wszystkie rodziny do odmawiania Różańca w tym maryjnym miesiącu". Po francusku Papież pozdrowił szczególnie uczestniczki odbywającej się w Rzymie kapituły generalnej Małych Sióstr od Jezusa. Papież przypomniał, że siostry są wezwane do głoszenia Ewangelii w duchu sługi Bożego Karola de Foucauld, który będzie beatyfikowany 13 listopada br.

Benedykt XVI wśród dzieci



Benedykt XVI odwiedził rzymski szpital pediatryczny Bambino Gesu (Dzieciątka Jezus), położony w pobliżu Watykanu i należący do Stolicy Apostolskiej. Powstał on w 1869 roku i jest najstarszą tego typu placówką na terenie Włoch. - Przybyłem tu do was, aby dać świadectwo miłości Jezusa do dzieci, miłości, która spontanicznie płynie z serca i którą duch chrześcijański powiększa i umacnia - powiedział Benedykt XVI. Papież odwiedził kolejno izbę przyjęć, oddziały neurochirurgii i kardiologii, kaplicę oraz salę gier i zabaw. Papież głaskał obandażowane główki i ściskał dziecięce dłonie. Po wizycie w salach szpitalnych Benedykt XVI wraz z towarzyszącym mu kard. Angelo Sodano modlił się chwilę w kaplicy. W sali konferencyjnej przemówił do pracujących tam lekarzy, pielęgniarek i zakonnic. Benedyktowi XVI towarzyszyli obok kard. Sodano, który osobiście zajmuje się szpitalem, kard. Camillo Ruini, wikariusz rzymskiej diecezji i burmistrz Wiecznego Miasta Walter Veltroni. W 1924 roku arystokratyczna rodzina Salviati podarowała go Stolicy Apostolskiej. Szpital odwiedzali już Jan XXIII, Paweł VI i Jan Paweł II. Polski Papież złożył tam wizytę niedługo po swym wyborze w styczniu 1979 r.

Synod biskupów nt. Eucharystii



Uroczystą Mszą św. w Bazylice św. Piotra w Watykanie Papież Benedykt XVI zainaugurował XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Eucharystię z Papieżem koncelebrowali uczestnicy synodu - 256 biskupów z 118 krajów świata. Bazylikę Watykańską wypełniły tysiące wiernych. Hasłem synodu, który potrwa do 23 października, są słowa: "Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła". Wśród ojców synodalnych zgromadzonych w Bazylice Watykańskiej, niestety, nie było zaproszonych przez Benedykta XVI do udziału w obradach czterech biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas konferencji prasowej sekretarz generalny Synodu biskupów abp Nikola Eterović powiedział, że biskupi "nie tracą nadziei" i do ostatniego dnia obrad będą czekać na biskupów z Chin. Polski Episkopat reprezentują arcybiskup Henryk Muszyński oraz biskupi Zbigniew Kiernikowski, Zygmunt Zimowski i Edward Ozorowski.

Zgromadzenie plenarne CCEE



"Sobór Watykański II a Europa. Jakie wskazówki na przyszłość?" - pod takim hasłem odbyło się w Rzymie doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) z udziałem przewodniczących 34 należących do niej Episkopatów krajowych. W trakcie obrad biskupi Europy dyskutowali m.in. o stanie powołań kapłańskich i zakonnych, katechezie, szkolnictwie, środkach społecznego przekazu i migracji. Pierwszy dzień obrad poświęcony był przypomnieniu roli i miejsca Vaticanum II, w 40. rocznicę jego zakończenia, w Kościele i w Europie. Wychodząc od dokumentów i wskazówek, pozostawionych przez to wielkie wydarzenie, biskupi próbowali ustalić nowe wytyczne dla przyszłej posługi Episkopatów i CCEE na rzecz ewangelizacji. Oddzielnym przedmiotem obrad były stosunki między Kościołami a Unią Europejską i przyszłość procesu integracji naszego kontynentu po odrzuceniu Traktatu Konstytucyjnego przez Francję i Holandię.

Przeniesienie obrazu Miłosierdzia Bożego



Z polskiego kościoła Świętego Ducha w Wilnie przedstawiciele miejscowej Kurii Arcybiskupiej wynieśli potajemnie obraz Miłosierdzia Bożego, namalowany ponad 70 lat temu według wskazówek s. Faustyny Kowalskiej, późniejszej świętej. Wielu parafian nie może się z tym pogodzić. Spór o obraz między polskimi parafianami a kurią rozpoczął się wiosną 2004 roku, gdy metropolita wileński kard. Audrys Juozas Baczkis wydał dekret o przeniesieniu obrazu "Jezu ufam Tobie" do pobliskiego kościółka Świętej Trójcy, który po odbudowie stał się świątynią Miłosierdzia Bożego. Biskup pomocniczy archidiecezji wileńskiej Juozas Tunaitis powiedział, że nie potępia tego czynu. Przypomniał, że dekret kardynała w tej sprawie nie został odwołany i że nie powiodła się trzykrotna próba uroczystego przeniesienia obrazu. - Widocznie pozostał tylko taki sposób - dodał.

W skrócie

Powołanie mieszanej komisji państwowo-kościelnej do przedyskutowania sprawy konkordatu z Watykanem zapowiedzieli czescy ministrowie - spraw zagranicznych Ciril Svoboda i kultury Vitezslav Jandak. Obaj ministrowie spotkali się, aby omówić sytuację Kościoła katolickiego w Czechach przed zbliżającą się wizytą ministra spraw zagranicznych Cirila Svobody w Watykanie.

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała komunikat na temat nowych reguł dotyczących kanonizacji i beatyfikacji, zaaprobowanych niedawno przez Papieża Benedykta XVI. Komunikat potwierdza m.in. że kanonizacji będzie dokonywał sam Papież, a beatyfikacji przedstawiciel Ojca Świętego, którym zazwyczaj będzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W Irlandii 44 proc. katolików uczęszcza na niedzielne Msze św. Poinformował o tym dziennik "Irish Examiner", powołując się na wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie tej redakcji. Z danych tych wynika, że udział osób regularnie uczęszczających do Kościoła utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej.

Wielkim "świętem Eucharystii" zakończył się w Kościele katolickim Austrii Rok Eucharystii. Uroczystą Mszę św. z tej okazji odprawili w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn i jego biskup pomocniczy Helmut Krätzl.
Katoliccy biskupi Kanady podczas dorocznej sesji plenarnej stanowczo sprzeciwili się planom legalizacji eutanazji i pomocy w samobójstwie w ich ojczyźnie. Podkreślili też świętość małżeństwa w obliczu zagrożeń, wynikających z zalegalizowania związków osób tej samej płci i zrównania ich statusu.

Po parafiach i diecezjach Nowej Zelandii pielgrzymują relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W czasie peregrynacji doczesne szczątki patronki misji nawiedzają nie tylko główne miasta tego wyspiarskiego kraju, jak Wellington czy Auckland, ale także mniejsze ośrodki.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki