Drugiego września minęła 60. rocznica ukazania się pierwszego numeru "Ładu Bożego". Podjęta niebawem po zakończeniu II wojny światowej przez Kościół włocławski decyzja o wydawaniu tygodnika katolickiego była skutkiem przeświadczenia, że starania o odrodzenie wiary w tak dotkniętej skutkami wojny diecezji nie przyniosą owoców, jeśli w głoszeniu Dobrej Nowiny zostanie pominięte słowo drukowane.
Ówczesny wikariusz generalny diecezji włocławskiej ks. dr Antoni Borowski pisał: "Wszyscy wiemy, że słowa, choćby najpiękniejsze, wypowiedziane przez kaznodziejów [...], nie zawsze docierają do szerszych mas, a nieraz giną. Słowo drukowane przemawia do szerszych kół czytelników, do tysięcy, dziesiątków, setek tysięcy, a nawet milionów, a słowa te pozostają". Pismo miało ułatwiać pracę duszpasterską przez ewangelizację, przybliżanie czytelnikom nauki katolickiej o życiu rodzinnym i społecznym. Miało przywracać ład Boży w rodzinach dotkniętych wojną, kształtować poranione sumienia, zbliżać ludzi do Boga i do siebie nawzajem. Doświadczenia wojenne spowodowały, że społeczeństwo było psychicznie zrujnowane, oswojone z brutalnością. Zagubieniu lub też negacji uległo istnienie zasad moralnych.
Nadal moc obowiązującą dla Kościoła miały uchwały Synodu Plenarnego biskupów polskich z 1938 r., a wśród nich Uchwała nr 77, zobowiązująca wiernych do prenumerowania, kupowania pism katolickich, zwłaszcza diecezjalnych. W wypowiedzi do biskupów polskich z 29 czerwca 1945 r. papież Pius XII wzywał ich do odbudowy i przywracania dawnego porządku. Powołanie do istnienia "Ładu Bożego" było odpowiedzią diecezji włocławskiej na wezwanie Ojca Świętego. Pierwszym redaktorem pisma został ks. dr Stefan Wyszyński, który przewodniczył zespołowi redakcyjnemu do czasu powołania go na stolicę biskupią w Lublinie w marcu 1946 r.; on też jest autorem tytułu "Ład Boży". Po latach biskup włocławski Jan Zaręba wyraził opinię, że tytuł ten "nadaje poniekąd i wytycza kierunek czasopismu, które ma pomagać wprowadzać we wszystkie dziedziny ludzkiego życia porządek oparty o prawo Boże [...], które porządkuje życie poszczególnych ludzi, rodzin i całych społeczności" (ŁB 1/1982, s. 2).
Pismo wniosło istotny wkład w życie religijne i społeczne rodzin katolickich. Dobrze służyło pogłębieniu wiary i życia duchowego przez publikację treści religijnych i teologicznych. Ponadto zapewniało serwis wiadomości z życia Kościoła powszechnego i wydarzeń z kraju i na świecie.
Niestety, w 1953 r. zakazano wydawania "Ładu Bożego". Podzielił on los innych pism katolickich, zwalczanych przez władze komunistyczne. Odrodzenie nastąpić miało dopiero po blisko trzydziestu latach, z inicjatywy Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Prymas swym autorytetem wsparł w 1981 r. inicjatywę bp. Jana Zaręby odnośnie do reaktywowania "Ładu Bożego". Zgoda wpłynęła do diecezji na krótko przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. Pierwszy numer "Ładu Bożego" (jako dwutygodnika) ukazał się 30 maja 1982 r., w pierwszą rocznicę śmierci Prymasa.
Pierwszy po reaktywowaniu redaktor pisma, ks. Stefan Szczeblewski, kierował pismem do końca 1982 r. Po nim, w latach 1983-98 - ks. Antoni Poniński, z roczną przerwą 1994-95, kiedy zastępował go ks. Jan Przybyłowski. Przez sześć lat, od stycznia 1998 r. do końca 2004 r., tygodnik "Ład Boży" stanowił edycję włocławską Tygodnika Katolickiego "Niedziela". Od stycznia 2005 r. ukazuje się razem z wydawanym w Poznaniu "Przewodnikiem Katolickim".
Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją
Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.
W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:
- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;
- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.
Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.
Masz konto? Zaloguj się
Subskrypcja miesięczna

Zyskaj codzienny dostęp do wartościowych treści, które pomagają lepiej rozumieć świat, wiarę i współczesne wydarzenia — gdziekolwiek jesteś i kiedy tylko chcesz.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Wypróbuj bez ryzyka
Rozpocznij od 14 dni bezpłatnego dostępu i sprawdź wszystkie możliwości serwisu.
Po okresie próbnym subskrypcja kosztuje tylko 19,90 zł miesięcznie.
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.
Subskrypcja roczna

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.
Co otrzymujesz w subskrypcji?
- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów
- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym
- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej
- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online
- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży
- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF
Najlepsza cena
Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.
- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł
↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.













